DSİ Genel Müdürü Aydın’ın Kilis Açıklaması

DSİ Genel Müdürü Aydın'ın Kilis Açıklaması

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Kilis Demirciler Göleti ve Sulaması ile birlikte Milli Ekonomiye her yıl 1 milyonluk değer katılacağını söyledi.

20 Aralık 2019 - 10:45 - Güncelleme: 26 Aralık 2019 - 10:05

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GAP” projesi kapsamında, Kilis’in de  nasibini aldığını belirten Mevlüt Aydın, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

780 dekar sulanacak

Zeytin ve Fıstık diyarı Kilis’in  günümüz fiyatları ile 14 milyon 500 bin Türk Lirası maliyetli  Demirciler Göleti ve Sulaması işinin tamamlanıp geçici kabulün yapılacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, proje ile 780 dekar tarım arazisinin sulanacağını belirtti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 21 metre yüksekliği olan Kilis Demirciler Göletikil çekirdekli kaya dolgu olup gölet 580.000 m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın, “Yapımı tamamlanan Demirciler Göleti ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte proje ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1 milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir’ diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2097 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı