Reklam

Ekşili Kebap

Kendine has yemekleri ile özel bir yere sahip olan Kilis Mutfağının özel yemeklerinden biridir Ekşili Kebap!

14 Kasım 2017 - 16:47 - Güncelleme: 16 Kasım 2017 - 09:33

Kilis’in davet ve misafir yemekleri arasında yer alan Ekşili Kebap, içinde et ve sebzeyi birlikte barındıran ve Kilis’in tırnak pidesi ile servis edilen özel bir yemek olarak dikkat çekiyor. Lezzetli bir yemek olan Ekşili Kebabın, çok eskiden aynı Kilis Tava, Ezmeli Kebap gibi Kilisli kasaplar tarafından yapılıp evlere gönderildiği de biliniyor. Ancak günümüzde Ekşili Kebap kasaplar tarafından değil de, daha çok Kilisli hanımlar tarafından özel günlerde yapılan bir yemek olarak Kilis Mutfağındaki özel yerini korumaya devam ediyor.

Ana malzemeleri arpacık soğan, köfte ve Kilis pidesi

Ekşili Kebabın yapım ve sunum şekli aynı olsa da, kişiye göre içine konan malzemeler değişiklik gösterebiliyor. Asıl Ekşili Kebapta, çok fazla yağlı olmayan koyun eti ve arpacık soğan kullanılırken, patates, patlıcan konursa bu yemek Ekşili Kebabın sebzelisi olarak adlandırılıyor. 

Ekşili Kebap Nasıl Yapılır?

Orta yağlı veya yağsız koyun kıyma derin bir kaba konur. Üzerine tuz ve karabiber eklenerek iyice yoğrulur. Yoğrulan köfte harcı minik toplar şeklinde yuvarlanıp, fırın tepsisine konur ve pişirilir.

Arpacık soğanların soyulur. Daha sonra tencerede soğanlar kavrulur. Fırında pişen köfteler üzerine eklenir. Bir miktar salça ile su karıştırılır ve tencereye karıştırılır. 15 dakika daha pişirilir.

En son nar ekşisi ilave edilir ve ocağın altı kapatılır.

Daha sonra tırnak pideler kare biçiminde kesilerek tabağa yerleştirilir. Daha sonra ekmeklerin üzerine önce yemeğin salçalı suyunda gezdirilip ekmekler ıslatılır. Daha sonra tenceredeki kebap üzerine eşit şekilde yerleştirilir. Son olarak da Ekşili Kebap bir tutam maydanozla süslenerek servis edilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2952 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İBRAHİM ÇETİN
    1 yıl önce
    Kilis’in Musabeyli İlçesi Çayıraltı ve Kurtaran Köylerinde 8 yıl öğretmen olarak görev yaptım. Oradan ayrılalı 13 yıl oldu. Hala ne insanlıklarını nede mutfağını unutamadım. Çok güzeldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu