Evinde Yapamayanlar İçin Üzüm Sucukları Satışta!
Reklam

Evinde Yapamayanlar İçin Üzüm Sucukları Satışta!

Eskiden bağ bozumu zamanında çoğu Kilislinin kendi evinde yapmayı gelenek haline getirdiği üzüm sucukları, 30 TL’den başlayan fiyatlarla baharatçılarda satışa sunuluyor.

07 Kasım 2018 - 17:24 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 15:31

Bahçeli Kilis evlerinde “Halle” denilen büyük bakır kazanlarda pişirilen üzüm suyuna, ipe saplanmış halde çangallara dizilmiş ceviz, fıstık, fındık ve bademlerin batırılması ile elde edilen üzüm sucukları, şimdilerde daha çok baharatçılarda satılıyor. Kilosu 30 TL’den başlayan üzüm sucuklarının fiyatı, kalitesine göre 40-45 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kilis’te sattıkları üzümden istedikleri kazancı elde edemeyen yetiştiricilerin, üzümlerini sucuk veya pekmez olarak değerlendirmeleri de, kent ekonomisinin üzümden dolayı yaşadığı ekonomik kaybını bir miktar telafi edebilmesine katkı sağlıyor.

Evlerde yapılır, sandıklarda saklanırdı

Şimdilerde evinde üzüm sucuğu yapan Kilislilerin sayısı bir hayli azalmış olsa da, bu açığı baharatçıların kapattığı görülüyor. Eskiden imece usulü ile binbir zahmetle evlerde üzüm sucuğu yapıldığını dile getiren Kilisli vatandaşlar, büyüklerin sucukları sandıklarda soğuk kış aylarında tüketilmek üzere sakladıklarını dile getiriyorlar.

Yabancıların da ilgisini çekiyor

Kilis’in meşhur üzüm sucuğu, özellikle kış aylarında tatlı olarak tüketilen, bol çeşidi bulunan ve özellikle enerji veren doğal bir gıda ürünü olması nedeniyle, Kilis’i ziyarete gelen yabancıların da ilgisini çekiyor. Baharatçılarda ve kuruyemişçilerde satılan üzüm sucukları, Kilis’i ziyarete gelenlerin alış-veriş listesine muhakkak giriyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 356 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adeviye Bilecen Vefat Etti
Adeviye Bilecen Vefat Etti
Kilis'te Çiğ Kadayıf 8 TL!
Kilis'te Çiğ Kadayıf 8 TL!