Farklı Yönleriyle Vatan Şairi Mehmet Akif

Farklı Yönleriyle Vatan Şairi Mehmet Akif

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde, vatan şairi ve İstiklâl Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un farklı yönlerinin ele alındığı bir panel düzenlendi.

28 Mart 2019 - 17:26

Paneli yöneten Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinde Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldırım, M. Akif’in yazdığı şiirlerde yaşadığı dönemdeki tarihsel olayların, Çanakkale gibi ulusal kurtuluş savaşlarının ve tarihi gelişmelerin etkisinin görüldüğünü söyledi. “Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerinde Kimlik İnşası” konusunda konuşma yapan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Kanter de Akif’in örnek kişiliğinden bahsederek, verdiği eserlerde yaşadığı toplumun sosyal durumunun belirleyici olduğunu söyledi. Kanter, Mehmet Akif’in şiirlerinde din, millet ve ümmet bilincinin önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

 Panelin diğer konuşmacısı İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şasa ise “Mehmet Akif’in Perspektifinden Müslümanların Geri Kalmasında Yanlış Din Algısının Etkisi” başlığında yaptığı konuşmasında Akif’in İslam ve millet kavramına verdiği önemi vurguladı. Şasa, Akif’in dinsel taassuba ve kültür yozlaşmasına karşı olduğunu, Akif’e göre toplumları bir araya getiren en önemli unsurun din olduğunu ifade etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 848 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşiktaş - Fenerbahçe Derbisinin Hakemi Halil Umut Meler
Beşiktaş - Fenerbahçe Derbisinin Hakemi Halil Umut Meler
Altın Fiyatları ( 15 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları ( 15 Temmuz 2020)