Gök ehli nezdinde sevilir

Gök ehli nezdinde sevilir

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Kendin için beğenmediğini başkası için de beğenme! Kendin için sevdiğini kardeşin için de sev ki hükmünde adil sayılasın, gök ehli nezdinde sevilesin ve yeryüzü sakinlerinin kalbinde sevimli olasın.”

16 Eylül 2020 - 10:05 - Güncelleme: 17 Eylül 2020 - 10:12

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İman dört esas üzere kuruludur: Sabır, yakîn, adalet ve cihad. Adalet de dört kısma ayrılır: Derinlemesine inceleyen bir anlayış, derin bir bilgi, tomurcuklanan hikmet (veya hüküm), sağlam ve kalıcı bir hilm. Her kim anlayışlı olursa, ilmin derinliklerinden haberdar olur. Her kim ilmin derinliklerinden haberdar olursa, hikmetin kaynaklarından içer. Her kim de hilm sahibi olursa kendi işinde kusur etmez ve insanlar arasında övülmüş olarak yaşar."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Adalet dört kısma ayrılır: Derinlemesine araştıran bir anlayış, tomurcuklanan bir bilgi, hikmet (veya hüküm) kaynakları ve hilm bahçesi. Her kim derinliğine anlayış sahibi olursa özet olan bilgiyi tefsir eder. Her kim tomurcuklanan ilmi elde ederse hikmetin kaynaklarını tanır. Her kim de hilm bahçesine ayak basarsa kendi işinde kusur etmez ve insanlar arasında rahat bir hayat sürer."

İmam Sâdık (a.s), adil insanın özellikleri hakkında şöyle buyurmuştur: "Gözünü haramlara kapayan, dilini günahlardan ve elini insanların malından sakındıran kimsedir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim insanlara davranışında zulmetmez, onlarla konuştuğu zaman yalan söylemez, onlara söz verdiğinde vaad ettiğinin aksini yapmazsa; insanlığı kâmil, adaleti aşikâr, kardeşliği gerekli ve gıybeti haram olur."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şu üç şeye her kim sahip olursa ona karşı insanlara dört şey farz olur. İnsanlarla konuştuğunda yalan söylemez, onlar karışında haklarında zulmetmez, onlara söz verdiğinde aksini yapmazsa; adaletinin insanlar arasında aşikâr olması, mürüvvetinin farz, gıybeti haram ve kardeşliği onlara farz olur."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim insanlara karşı kendisine davranılmasını sevdiği şekilde davranırsa adildir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kendin için beğenmediğini başkası için de beğenme! Kendin için sevdiğini kardeşin için de sev ki hükmünde adil sayılasın, gök ehli nezdinde sevilesin ve yeryüzü sakinlerinin kalbinde sevimli olasın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İçi ve dışı, fiili ve sözü aynı olan kimse, emaneti eda eden ve adaleti gerçekleşen kimsedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın kullarından en sevdiği, nefsine karşı Allah'ın kendisine yardım ettiği kişidir. O kimse hüznü giyinip kuşanmış, korkuya bürünmüştür… O, Allah'ın dininin madenlerinden, arzının direklerindendir. Adaleti kendisine farz kılmıştır. Adaletinin ilk uygulaması, kendisini hevâ ve heveslerinden uzaklaştırmasıdır."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim gece gündüz beş vakit cemaatle namaz kılarsa ona iyi zanda bulununuz ve şahadetini doğru görünüz." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 475 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor