Doktorlardan Myanmar Raporu

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın araştırmalarına göre Myanmar'daki saldırılar sırasında en az 6 bin 700 Rohingya öldürüldüğü iddia ediliyor.


Doktorlardan Myanmar Raporu

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından Bangladeş'teki mülteci kamplarında yapılan araştırmalara göre, Myanmar'ın Rakhine eyaletinde 25 Ağustos - 24 Eylül tarihleri arasında en az 9 bin Rohingyanın öldüğü tahmin ediliyor. Rapor edilen ölümlerin yüzde 71,7'si şiddete bağlı olduğu, en ihtiyatlı tahminlerle 730'u 5 yaş altı çocuklar olmak üzere 6 bin 700 Rohingyanın bu tarihler arasında öldürüldüğü araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.

 

Myanmar'daki şiddet olaylarından sağ kurtulduktan sonra Bangladeş'teki kamplara sığınmış olan mültecilerle yüz yüze görüşmeler yaptıklarını belirten MSF Sağlık Direktörü Dr. Sidney Wong,  araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Son derece sağlıksız koşullar altında, aşırı kalabalık kamplarda yaşayan insanlarla yaptığımız bu görüşmeler, yaşananların ne denli tüyler ürpetici olduğunu gözler önüne serdi. Hem bir aile üyesinin şiddet olayları sonucu öldürüldüğünü söyleyen insanların sayısı hem de insanların öldürülme veya ağır yaralanma şekillerine dair anlatılanlar bizi dehşete düşürdü. Ölüm olaylarının ciddi şekilde artması, Myanmar güvenlik kuvvetlerinin Ağustos'un son haftasında başlattığı ‘tasfiye operasyonları' ile aynı döneme denk geliyor.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)