Üzümden Sonra Sıra Zeytin de mi?

Kilis’in bağlarında bu yıl yaşanan hastalık sebebiyle yaşanan ciddi rekolte düşüklüğünden sonra, zeytin mevsimi de sıkıntılı başladı.


Üzümden Sonra Sıra Zeytin de mi?

Yeşil zeytin sezonu başlamasına karşın kent genelinde istenilen kalite ve miktarda yeşil zeytine rastlanmazken, bu yokluk nedeniyle de yeşil zeytin fiyatlarında ciddi artışlar meydana geldiği gözleniyor. Yerli yeşil zeytinin kilosu 7 TL’ye kadar çıkarken, aşılak Gemlik türü yeşil zeytin 5-5,5 TL gibi fiyatlara satışa sunuluyor. Fiyatlar bu denli yüksek olmasına rağmen, satıcılarda ve tezgahta çok fazla yeşil zeytin olmadığı da dikkatlerden kaçmıyor.

Kurt ve kuraklık zeytini vurdu

Yerli olarak tabir edilen zeytin ağaçlarında kurtlanma sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiren zeytin üreticileri, zeytinlerin fazla irileşmediğini ve buruşmaya başladığını anlatıyorlar. Gemlik türü zeytin ağaçlarında kurtlanma sorunu bulunmazken, üreticiler Kilis’te yaşanan kuraklığın zeytin ağaçlarını kötü yönde etkilediğini belirtiyorlar.

Yağmur gelirse ağaçlar kendine gelir

Kurgazlık olarak tabir ettikleri kuraklığın devamı halinde, rekolte de ve zeytin kalitesinde ciddi düşüşler medyana gelebileceğini vurgulayan Kilisli zeytin üreticileri, yağmurun yeterli miktarda yağması durumunda ağaçların kendilerini toparlayacağını söylüyorlar. Geçen sene kırımın az olmasının, ağaçlardaki bu duruma etken teşkil edebileceğini söyleyen üreticiler, bir an evvel bol yağmur yağması için dua ettiklerini ifade ediyorlar.

 (Kilis Postası Haber Merkezi)