Suriyeli Öğrenciler İçin Çalıştay Düzenlendi

Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli öğrenciler için İzmir’de bir çalıştay düzenlenirken, Kilis 7 Aralık Üniversitesinden bazı temsilciler de çalıştayda yer aldı.


Suriyeli Öğrenciler İçin Çalıştay Düzenlendi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Sağlık Güvenliği Örgütü’nün (Health Security Partners) düzenlediği programa, 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Prof. Dr. İbrahim Halil Seyrek ile İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Halil Aldemir katıldı.

İzmir’in Çeşme ilçesinde gerçekleştirilen "Integration Of Syrians Who Were Granted Turkish Citizen ship İntoThe Education System İn Turkey; Training TheTrainers" isimli çalıştayda, Suriyeli öğrenciler ele alındı.

Türk vatandaşlığı hakkı verilmiş ve yükseköğretim hayatına Türkiye’de devam eden Suriye kökenli vatandaşların (özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitimli olanların) Türk eğitim ve bilim sistemine veya özel sektöre adaptasyonuna yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen ve üç gün boyunca devam eden programa, ülkemizde çok sayıda Suriyeli öğrenciye eğitim veren üniversite temsilcilerinin ve yurt dışından katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)