Kilis'te Sakal-ı Şerif'e İlgi Yoğun Oldu

Mübarek Kadir Gecesinde Kilis’in bazı camilerinde bulunan Sakal-ı Şerifler Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşların ziyaretine açılırken, Kilisliler salavatı şerifler okuyarak bu güzel anı yaşadılar.


Kilis'te Sakal-ı Şerif'e İlgi Yoğun Oldu

Cam fanusta bulunan Sakal-ı Şerif'i ziyaret etmek için gelen yüzlerce vatandaş Şeyh Camisi'ne akın etti. Yoğun kalabalık tarafından ilgi gören Sakalı Şerif ziyaretinde, duygulu anlar da yaşandı. Salavatı şerifler okuyarak dakikalarca sıra bekledikten sonra Sakal- Şerif okuyan vatandaşların iki rekat şükür namazı kılmayı da ihmal etmedikleri gözlendi. Birçok Kilislinin bu ziyarete çocuklarını da getirdiği dikkatlerden kaçmadı.

Şeyh Camisi Fahri Müezzini Şerif Mercimek, Sakal-ı Şerif’in İslam dininde kutsal emanetlerden biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Yavuz Sultan Selim döneminde özel hediye edilmiş gittiği her konaklama yerinde de kurbanlar kesmek suretiyle buraya kadar intikal etmiştir. Sakalı Şerif uzun yıllardır Şeyh Camisi'nde muhafaza edilmektedir. Sakal-ı Şerif İslam kültüründe, Peygamberimizin mübarek sakalının saklandığı ve günümüze kadar gelen dini bir ritüel olarak kabul edilmekte ve Peygamberimize olan sevginin bir ifadesi olarak görülmektedir. Şerif mercimek, Sakal-ı Şerif'i uzun yıllardan beri Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlarımızın ziyaretine açıyoruz. Kilisli hemşerilerimiz Peygamber Efendimize olan aşkla Sakalı Şerif'i ziyaret ettiler. Hem erkekler hem de bayanlar Sakalı Şerif'i görme imkânı buldu. Bu ziyaretler peygamber sevgisini artıran ziyaretlerdir. Gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti."

(Kilis Postası Haber Merkezi)