Kilis'te 25 Bin Suriyeli 29 Bin Türk Öğrenci Var

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle Mehmet Zeki Taşçı İlkokulunda bir program düzenlendi.


Kilis'te 25 Bin Suriyeli 29 Bin Türk Öğrenci Var

Programa Kilis Valisi Recep Soytürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, vali yardımcıları ve okul müdürleri katıldı. Sabah saatlerinde Mehmet Zeki Taşçı İlkokuluna gelen Vali Soytürk, okul yöneticileri ile birlikte sınıfları gezdi. Öğrenciler ile sohbet eden Vali Soytürk, daha sonra öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Okul ziyareti esnasında gazetecilere bir açıklama yapan Vali Soytürk, bundan 10 yıl önce Türkiye birinciliği ve ikinciliği olan Kilis’te son yıllarda eğitimde bir düşüş gözlendiğini belirterek, “Son zamanda da ciddi nüfus artışı nedeniyle özellikle Suriyeli misafirlerimizin gelişi birlikte ikili eğitimden kaynaklı eğitimde bir düşüş söz konusu. Son zamanlarda yapmış olduğumuz Suriyeli öğrencileri anaokuluna getirip Türkçeyi öğretmek ya da ara sınıflardaki Suriyeli öğrencilere Türkçeyi öğretmekle birlikte yeni bir ivme yakalamak istiyoruz. Bir taraftan arsalar kamulaştırıyoruz, vakıflardan, belediyeden, hazineden alıyoruz. Böylece arsaların üzerlerine okul yapalım, ikili eğitimi ortadan kaldıralım istiyoruz. Bu konuda Bakanlıklarımızın, kurumlarımızın ve belediyemizin çok ciddi katkıları  var. Gördüğünüz bu anasınıfında hem Suriyeli hem Türk öğrencilerimiz beraberler. İki ay içerisinde Türkçeyi rahatça öğrenebiliyorlar. Bir kaynaşma oluyor. Ve ilerleyen sınıflarda eğitimin, daha kaliteli daha anlaşılabilir hale gelmesini sağlıyoruz” dedi.

Kilis Valisi  Recep Soytürk bir soru üzerine Kilis’te 29 bin Türk öğrenci ile birlikte 24 bin Suriyeli öğrencinin birlikte eğitim gördüğünü açıklayarak, lise çağındaki Suriyeli öğrencilerde okullaşma oranının düşük olduğunu belirtti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)