Çamlı: "Kilis'te İstihdamı Arttırmak Çalışıyoruz"

Çalışma ve iş Kurumu Kilis il Müdürü Erdinç Çamlı, kurumun çalışmalarını anlatmak, projelerinden bahsetmek için Kilis'te görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.


Çamlı:

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erdinç Çamlı "İşkur olarak tüm ekibimizle istihdamı arttırmak ve işsizliği önlemek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Çalışma ve İş Kurumu Kilis il Müdürü Erdinç Çamlı yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Basın mensuplarımızla bugün istihdama yönelik bir takım bilgileri paylaşmak istiyorum ve tüm basın mensubu arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum.

Kilis ilimizde yapmış olduğumuz iş gücü araştırma piyasasında istihdama yönelik faaliyetlerimizin ana başlıkları Mesleki Eğitim Kursları(MEG) İş Başı Eğitim Programı(İEP) Toplum yararına Programlar(TYP) Sosyal çalışma Programı(SÇP)dır.

Mesleki edindirme kurslarımız ilimiz genelinde özel ve imalat gösteren işyerlerimizde sıkça yaptığımız bir program. Tabi bu programımız %50 istihdam garantili bir program. Bilindiği üzere iş başı eğitim programı iş yerlerinde en az 2 tane sigortalı çalıştıran iş yerlerimize üçüncü bir kişiyi biz kendimiz veriyoruz. Bu hizmet sektörün de 3 ay imalat sektöründe 6 ay bilişim sektöründe 9 ay olarak süreler değişmektedir.

Kilis ilimizde İş başı Eğitim programlarımızda ki rakamlarımız ise Kurs sayısı 119 dur.345 Erkek 201 Kadın olmak üzere katılıcı sayımız 546 dır.

MEG dediğimiz Mesleki Eğitim Programında ise 5 kursumuz bulunmakta olup 13 erkek 123 Kadın toplam 136 kişi.

İstihdam garantili kursumuzun sayısı 5. Bu kursumuz 40 Erkek 77 Kadın toplam 117 kişi de bu kursumuzda kurs görmektedir.

Genel toplam da ise Kurs sayımız 129 erkek katılımcı sayısı 398 Kadın katılımcı sayısı 401 toplam 799 kişiyi şu an istihdam etmiş bulunmaktayız.

Tabi bu rakamların hiç bir tanesi tesadüf değil. Biz Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğü olarak üstün çaba ve gayretler sonucunda bu rakamlara ulaşmış bulunuyoruz.

Bizim özellikle en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi Özel sektör işe yerleştirme oranımız. Özel sektör işe yerleştirmede Eylül ayı içerisinde 159 kişiyi şahsi çabalarımızla işe yerleştirmiş bulunmaktayız. Kursların haricinde bu rakam bu yıl itibari ile 700 kişiye yaklaşmış bulunmaktadır.

Tabi iş gücü piyasası ile ile ilgili olarak Kilis'in piyasasını sizlerde çok iyi biliyorsunuz. Hemen yanı başımızda yakınımız da Suriye olaylarından dolayı yakın bir zaman içerisinde Kilis'e bir yatırımcının gelmemesi,Yeni bir sanayinin oluşmaması Yeni bir Organize Sanayi bölgemizin henüz gelişmemesi istihdama yönelik yatırımın çok fazla olmaması ve bu kadar olumsuzlara rağmen bizim hemen hemen Bin 500 e yakın kişiyi yarısı özel gayretlerimizle kursa yerleştirmişiz. Diğer kalanlarını MEG, İEP gibi kurslara yerleştirmiş olmamız istihdam garantili olarak.

Tabi ben bunun içerisinde Toplum Yararına Programları dahil etmiyorum. O bizim performansımıza yansımıyor ancak iş gücü piyasasında yoran çok uğraştıran işlerden bir tanesi.

2019 yılının Ocak ve Şubat ayında Türkiye genelinde 147 bin TYP (Toplum Yararına Program) verildi. Bu Programlardan 3 bin 105 kişisi bizim il Müdürlüğümüze verildi. Bizler bunu resmi kurumlarımıza ilçelerimize dağıttık. Yöntem olarak ta Noter kurasını benimsedik. Çünkü liste yapılsa hakikaten işin içerisinden çıkılacak gibi değil. Noter kurasını şöyle yapıyoruz. Tüm katılımcıların başvurularını alıyoruz, son dört projede bayanlara, engellilerde ve eski hükümlülerde yok ama erkeklerde yaş sınırı getirdiler. Yani ilgili yönetmelik maddesine atıfta bulunarak 35 yaş altında olanları almayın dediler.

Toplum Yararına Programın amacı ne? Neden Kuruldu?

Toplum yararına Program uzun süre işsiz kalan kahve köşelerinde vaktini geçiren uzun süre iş hayatına alışmayan yaşlı insanların devlet eli ile çalışma hayatına alıştırmak ve onları devlet eli ile emekli etmek.

Özel Sektör belli bir yaş kriteri koyarak diyor ki sen benim işime yaramazsın. Şu yaşın üzerinde ben işçi istemiyorum diyor. Bizde Sosyal devlet anlayışı ile bu kişilerin devlet eli ile emekli nasıl ederiz denilerek Toplum Yararına Programın çıkış sebebi bu.

Onun için erkeklerde yaş sınırı koyuyorlar. Yani 35 yaşın altında ki erkekler pekala iş bulabilirler.

Tabi Kamuoyunda Toplum yararına adaletsizlikler oldu gibi bir algı var. Buradan söylemek istiyorum ki arkadaşlar yapmış olduğumuz çalışmaların hiç bir tanesinde adaletsizlik söz konusu değildir. Bizler kurum olarak resmi üst yazı ile Notere müracaat ediyoruz, Noter resmi üst yazı ile exel ortamda almış olduğumuz kayıtları kendisi olduğu gibi kutuya atıyor ve çekilişi halka açık bir biçimde gerçekleştiriyor.

Eğer bir vatandaşımız benim o kutuda ismim yok diye iddia ediyor sa ki biz bunu Noterle konuştuk, Noter bu çekilişi yaptığı isimleri 5 yıl boyunca saklamak mecburiyetindeler.

En son TYP programında 200 temizlik ve 75 tane güvenlik görevlisi 14 Ekim tarihinde iş başı yapacak ve bunların Noter çekilişleri geçtiğimiz günler içerisinde gerçekleştirildi. Asgari ücret netinin 3 katından fazla olanların projeden faydalanamaz deniliyordu bunu 1,5 a indirdiler yönetmelikte ki değişiklikle. Yani geliri 3 bin 30 tl nin üzerinde olanlar TYP den faydalanamayacak. perki bunu kim tespit edecek? Bunu işbirliği yaptığımız protokol ortağı Milli Eğitim tespit edecek."

Haber: Hamza Özkaya

(Kilis Postası Haber Merkezi)