Kahvaltılık Zahter Şifa Deposu

Kilis’te kahvaltı sofralarının demirbaşlarından biri olan kahvaltılık zahter, içerdiği doğal ürünler sebebiyle adeta bir şifa deposu olmaz özelliği taşıyor.


Kahvaltılık Zahter Şifa Deposu

Menengiç, tuzsuz karpuz çekirdeği, leblebi (kırık kudama), küzbara, anason (mayana), susam, koruk kurusu (veya isteğe bağlı olarak summak), kavun çekirdeği, çeşitli çerezler gibi insan sağlığı açısından birçok faydası olan ürünü içinde barındıran zahter, Kilis’e özgü bir kahvaltılık olma özelliğini taşıyor.

Zeytinyağı ile tüketilir

Kahvaltılık zahterin zeytinyağı ile beraber tüketilmesi de sağlık açısından bu yiyeceğe ekstra bir katkı sağlıyor. Çünkü sabah kahvaltıda zahter tüketen bir insan normal olarak 2 çorba kaşığından fazla zeytinyağı da tüketmiş oluyor. Zaten zeytinyağının insan sağlığına getirdiği faydaları uzmanlar saymakla bitiremiyor.

Her ne kadar Kilis’te paketlenmiş şekilde zahter satılsa da, Kilisli aileler genellikle ya zahteri kendileri yapıyor ya da ev yapımı olan zahterlerden satın almayı tercih ediyorlar.

Nasıl Yapılır?

Menengiç, tuzsuz karpuz çekirdeği, leblebi (kırık kudama), küzbara, anason (mayana), susam, koruk kurusu (veya isteğe bağlı olarak summak), kavun çekirdeği gibi malzemeler önce az miktarda kavrulur ve daha sonra karıştırılır. Makinelerde çekilerek toz haline dönüşen zahter karışımına isteğe bağlı olarak tuz, kırmızı biber ve susam eklenir. Zahter genellikle cam kaplarda muhafaza edilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)