Kilisli Hemşehrimizden Kitre Bebekler…

Kilis Sufrası sayfası ile Kilis’e özgü yemeklerin tanıtımını yapan hemşehrimiz Şule Dalbudak, şimdi de “Kitre Bebekler” çalışması ile dikkat çekiyor.


Kilisli Hemşehrimizden Kitre Bebekler…

Elbistan Halk Eğitimi Merkezinde El Sanatları Öğretmeni olan Şule Dalbudak, açtıkları ‘Kitre Bebekler’ kursu sayesinde şehrin tanıtımını yapıyorlar. Kursiyerleri ile birlikte Kitre Bebekler yaparak yöre kültürünü çeşitli etkinliklerle birlikte tanıtımını yapan Şule Dalbudak, bu kursun Kilis’te de açılması gerektiğini dile getiriyor.

El Sanatları Öğretmeni Dalbudak, Kilis kültürünün tanıtımına katkı sağlayacağına inandığı “Kitre Bebek” kurslarının Kilis’te de açılabileceğini ifade ederek, “Bu kurs umarım Kilis’te de açılarak İlimizin tanıtımına katkı sağlanır. İş-Kur destekli açtığımız kursumuz çok ilgi gördü. Belki Kilis’e de gelip burada da bebeklere dökeriz kültürümüzü” diye konuştu.


Kitre Nedir?

Kitre, Türkiye’nin Güney ve Güneydoğu bölgelerinde yetişen yabani bir dikenin özsuyudur. Köylüler kırlarda geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atar, birkaç gün beklerler. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden ave kurur.Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır.Bu kabuklar tek tek toplanır.

Gıda ve ilaç alanında kullanır... Ebru yapımında da kullanılır..


Kitre Bebekler

Kitre bebek, belli bir dönemde yaşayan yöre halklarının, gündelik yaşamlarından kıyafetlerine, takılarından sosyal çevrelerine kadar kültürlerinin yansıtılmasına imkân sağlayan önemli bir el sanatıdır. Kitre bebek yapımında kullanılan giyisiler, takılar ve aksesuarlar orijinaline uygun olarak kullanılır. Folklorik kitre bebek yapımına 19.yy’da başlandığı tahmin edilmektedir.

Kitre bebek yapımı kolay gibi gözükse de bebeğin ortaya çıkarılış aşaması meşakkat ve sabır istemektedir.

Kitre Bebek yapımında, kitre, pamuk, naylon çorap, anten teli, tutkal, guaj boya, kumaş boyası, yün ve

Tiftik gibi malzemeler kullanılır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)