Ekonomide sistem yanlış

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, BTP'nin siyasi duruşunun en güçlü olduğu alanın ekonomi olduğuna işaret ederek, “Çünkü biz farklı bir şey söylüyoruz. Yıllar boyunca onlarca, yüzlerce çözüm anlattık. Bunlara tekrar girmektense, şunu vurgulamak istiyorum: Sistem yanlış! Sistem bitti, ne yaparsan yap bu sistem içinde bir sonuca ulaşamayacaksın. Bize 'milli ekonomi' lazım” dedi.


Ekonomide sistem yanlış

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, BTP'nin siyasi duruşunun en güçlü olduğu alanın ekonomi olduğuna işaret ederek, "Çünkü biz farklı bir şey söylüyoruz. BTP'nin Merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'ni yazdı ve bunu tüm insanlığın hizmetine sundu. Bu model tam anlamıyla Rusya'da uygulanıyor. ABD ve Avrupa ülkeleri, Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan senyoraj geliri projesini sık sık uyguladı, uyguluyor. Japonya resesyondan bu şekilde kurtulmayı başardı" dedi.

Çözüm nerede?

Meltem TV'de Gündem Özel programında soruları cevaplayan Hukukçu Hüseyin Baş, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 8.25'ten 10.25'e çıkarmasıyla ilgili olarak, şunları söyledi: "İktidar şunu yapıyor. Ekonomik bir çözümden ziyade ekonominin kötü olmadığını ortaya koymaya çalışıyor. Kötü günlerin geride kaldığı mesajını veriyor. Buna karşılık muhalefet de 'ekonomi kötü' tezini işliyor. Peki, çözüm nerede? Yıllarca onlarca, yüzlerce çözüm anlattık. Prof. Dr. Haydar Baş, çok defa çözümleri anlattı, her bulunduğu ortamda sorunların çözümlerini dile getirdi. Bunlara tekrar girmektense, şunu vurgulamak istiyorum: Sistem yanlış! Sistem bitti, ne yaparsan yap bu sistem içinde bir sonuca ulaşamayacaksın."

İyi ekonomi hayal mi?

"Benim kuşağım ve benden sonra gelen kuşak 'iyi ekonomi' diye bir şey görmedi ki!" diyen BTP'nin Hukukçu Genel Başkanı, şöyle devam etti: "Benim çok basit bir 'iyi ekonomi' tarifim var. Hadi filmlerde olur ya, cebinde bin lira var, uçağa binip yurtdışında bir ülkeye gittin. Söz konusu ülkenin havalimanında pasaportundan dolayı ülkeye giriş yapamadın. Dönüş uçağına da epey bir süre var. Diyelim 6 sene... O havalimanında hasbelkader bir süre geçirdin. Bir uçağa rast geldin, ülkene geri döndün. Eğer döndüğünde ülkende cebindeki bin lira ile aynı şeyleri satın alabiliyorsan, bu ekonomi iyidir. Eskiden bin lira ile epey bir şey alabiliyordun. Bugün mutfak ihtiyaçları için bir şeyler alıyorsun, 300-500 lira gidiyor. Paranın hiç bir kıymeti yok. Dolayısıyla sistem yanlış... Peki, bu ülkede ekonomiyi yönetmeye talip olanlar art niyetli midir? Bunu söylememiz için delile muhtacız. Böyle bir iddiada bulunamam. Ama ne yapabilir ki? Bu sistemle ne yapabilir ki, nereye varabilir ki? Einstein'in bir sözü var ya: 'Aynı şeyleri deneyerek, farklı sonuç elde etmeye çalışmak, sadece aptalların işidir.' Aynı şeyleri on yıllardır deneyip duruyoruz. Tek yaptığımız, aynı şeyleri farklı insanlara denettirmek oluyor!"

Bize 'milli ekonomi' lazım

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, herkesin dilinde kapitalizm, sosyalizm vesaire olduğuna işaret ederek, şu kritik açıklamaları yaptı: "Hangisi çözmüş? Hatta hangisi çıktığı ülkenin sorunlarını çözmüş? Bize 'milli bir ekonomi' lazım. Çok net... Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Atatürk diyor ki: Hangi ülke ecnebilerin aklıyla hareket ederek, başkalarının tavsiyelerine uyarak, refah toplumu halini almış? Biz Marshall yardımlarıyla, IMF'den adamlar getirerek bunları yapmadık mı? Biz Kemal Derviş'ler, hocalar vesaire getirerek, bunları denemedik mi? Olmuyor. Sistem yanlış... Ne yaparsan yap bu sistem içinde sonuç alamazsın."

(Kilis Postası Haber Merkezi)