Hayırlı işi asla erteleme!

Hayırlı işi asla erteleme!

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim hayırlı bir işe kastederse onu çabuk yapsın. Zira ertelenen bir şeyde şeytan mühlet ve fırsat elde ederiz.”

12 Eylül 2020 - 10:03

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah acele yapılan hayırlı işi sever."

İmam Sâdık (a.s) şöyle anlatıyor:

Babam şöyle buyururdu: "Bir iyilik yapmak istediğinde acele et. Zira neyin ortaya çıkacağını bilemezsin."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizden biri iyilik yapmak veya bir bağışta bulunmak isterse, sağ ve solunda iki şeytan karar kılar. Dolayısıyla o iki şeytanın kendisini kararından vazgeçirmemesi için acele davranmalıdır."

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim hayırlı bir işe kastederse onu çabuk yapsın. Zira ertelenen bir şeyde şeytan mühlet ve fırsat elde eder."

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Mûsa! Seni milletinden daha çabuk gelmeye sevk eden nedir, dedik. Mûsa, 'Onlar ardımdadır, Rabbim! Hoşnut olman için Sana acele geldim' dedi."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ahiret işinden bir şey ortaya çıkınca ona başla. Dünya işlerinden biri ortaya çıkınca onda durakla ki doğruluğundan emin olasın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hayırlı fırsatlar dışında her işte gecikme övülmüştür."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hayırlı fırsatlar dışında gecikmek acele etmekten daha iyidir. Kötülüğü uzaklaştırmak dışında her işte acele davranmak kınanmıştır."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ahiret işleri dışında her işte gecikmek güzeldir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şu üç şey dışında her işte gecikmek güzeldir: Allah yolunda cihada davet edildiğinde dışarı çıkan ilk kimse olmak, namaz için seslenildiğinde ona doğru çıkan ilk kimse olmak ve cenaze teşyi edildiğinde ona doğru koşmak dışında… Bu üç şey dışında her işte metanetle hareket etmek güzeldir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Üç şeyin ertelenmemesi gerekir: Vakti geldiğinde namazın, teşyii hazırlandığında cenazenin ve eş bulduğunda dulun evlenmesinin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İhtiyaçların karşılanması sadece şu üç şeyle doğrulur: (Allah nezdinde) büyük sayılmak için onu küçük saymak, (ecir günü) ortaya çıkması için onu gizlemek ve (isteyene) tatlı olması için de onu karşılamada acele etmek."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İhsanı ertelemek yüce insanların âdetlerinden değildir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Muhtaca yardım etmeyi yarına erteleme. Çünkü yarın senin ve onun başına ne geleceğini bilemezsin." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet). H. OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 394 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu