Her şey Allah’a boyun eğmiştir

Her şey Allah'a boyun eğmiştir

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'tan başka her güçlü zayıftır. Her şey Allah'a boyun eğmiştir. Her şey O'nun sayesinde ayaktadır; her fakirin zenginliği, her düşkünün izzeti, her zayıfın kuvvetidir."

25 Kasım 2020 - 10:00 - Güncelleme: 26 Kasım 2020 - 10:08

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Gözler O'nu görmez, O bütün gözleri görür. O latiftir, haberdardır."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın latif olması, azlığı, inceliği ve küçüklüğü anlamında değildir. (İlim ve kudretinin) eşyanın içine nüfuz etmesi ve derk edilememesi anlamındadır."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah latiftir ama cismi bir letafet anlamında değil."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah latiftir ama gizlilik ve görünmezlikle nitelendirilemez."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah, latiftir diyoruz. Zira hem latif (çok küçük) varlıkları yaratmıştır, hem de zarif ve ince işlerden haberdardır. Allah'ın yaratış nişanelerini, zarif varlıkları; pire, sivrisinek ve onlardan daha küçük ve zarif varlıkları yaratışında görmüyor musun? Onlar neredeyse gözle görülmezler ve küçük olmaları sebebiyle, dişi ve erkekleri, genç ve yaşlıları birbirinden ayırt edilmez. Bu şeylerin inceliğini ve zarafetini gördüğümüz için; bu varlıkları yaratanın da zarif ve latif olduğunu anlıyoruz."

Kur'an'da buyurulur ki: "Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. O, bunu Peygamberin diğer bir eşine haber verince, Allah da Peygambere durumu bildirmiş, o da bir kısmının yüzüne vurmuş bir kısmını yüzüne vurmaktan geri durmuştu. Eşine, gizlice söylediği şeyi başkasına nakletmiş olduğunu bildirince, eşi, 'Bunu sana kim haber verdi?' demiş, O da, 'Bana, her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olan Allah haber verdi' demişti."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Habir (haberdar) kendisine hiçbir şey gizli kalmayan ve gözünden uzak olmayan kimse demektir. Allah'ın (eşyalar hakkında) haberdar oluşu, O'nun imtihan ve netice almasından değildir. Zira denemek ve imtihan etmek (bir ilim vasıtasıyla başka bir ilme ulaşmak) gerçekte iki ilimdir. Eğer bu iki ilim olmasaydı, bir ilim ve bilgi vücuda gelmezdi. Böyle olan kimse (ilmi ve bilgisi tecrübeler ve şahsi kazanımlar sebebiyle oluşan kimse) önceden alim olmuş olamaz. (Allah'ın ilmi bu yolla vücuda gelmediği için de her şeyden haberdardır)."

Kur'an'da buyurulur: "Firavun taifesi ve onlardan öncekilerin gidişi gibi, Allah'ın ayetlerini yalanladılar da Allah onları günahlarından ötürü yok etti. Allah kuvvetlidir, cezalandırması şiddetlidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'tan başka her güçlü zayıftır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her şey Allah'a boyun eğmiştir. Her şey O'nun sayesinde ayaktadır; her fakirin zenginliği, her düşkünün izzeti, her zayıfın kuvvetidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bu yüce ve güçlü olan Allah ne de kerimdir! Zayıflıktan boyun eğdiğin halde seni Allah'a isyana cüret ettiren nedir!"

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "O'nun her şeyi kuşattığında, her şeye galebe çaldığında, her şeye kadir olduğunda şüphe yoktur." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 548 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak