Hopa Ticaret Odası Kilis’i Ziyaret Etti
Reklam

Hopa Ticaret Odası Kilis’i Ziyaret Etti

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ve meclis üyelerinden oluşan bir heyet, Kilis Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

07 Ekim 2016 - 10:19 - Güncelleme: 07 Ekim 2016 - 14:23

KİTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette, müşterek bir meclis toplantısı icra edildi.

KİTSO’da yapılan toplantıda, KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Hopa heyetine Kilis'in ekonomik ve sosyal durumu hakkında bir konuşma yaparak Hopa TSO heyetini bilgilendirdi. KİTSO Başkanı ÖNDEŞ yaptığı konuşmada; “Bilindiği üzere Kilis Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Suriye sınırında küçük bir ildir. Daha önce Gaziantep’e bağlı bir ilçe iken 1995 yılında il statüsüne kavuşmuş olup, Ülkemizin 79. ili olmuştur. Kilis Ticaret ve Sanayi Odası 1922 yılında kurulmuş Ülkemizin en eski Odalarından biridir.

Hemen yanı başımızda Suriye’de yaşanan olayların Kilis’e etkilerine gelince; Kilis 2011 yılında başlayan Suriye’deki iç savaş nedeniyle büyük bir mülteci göçüne maruz kalmıştır. Halen kendi nüfusundan daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmaktadır.

127 bin kişi nüfusu bulunan Kilis’te 140 bin kişi civarında Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 40 bin kişisi Öncüpınar ve Beşiriye adlı 2 Mülteci kampında barınmakta, diğerleri ise şehir içerisinde konaklamaktadır.

Kilis’in tek başına aldığı mülteci sayısı tüm Avrupa devletlerinin aldığı mülteci sayısından fazladır.

Kilisliler bütün zorluklara rağmen bu yükü omuzlamayı başarmış ve tüm Dünyaya örnek olacak bir yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmuştur.

Ancak yanı başımızda devam eden savaş ortamı birçok terör örgütünün sınırımıza yerleşmesine sebep olmuştur.

Saldırılar ekonomik ve sosyal hayatta olumsuzluğa neden oluyor

Bunun neticesinde 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Suriye’deki terör örgütlerinin hedefi haline gelmiş ve bu örgütlerin roketli saldırılarına maruz kalmıştır.

Barışın bir an önce sağlanması

Bu güne kadar Kilis’e yaklaşık 100 adet Katyuşa roketi atılmıştır. Bu saldırılar neticesinde biri güvenlik görevlisi olmak üzere 25 kişi şehit olmuş, 100’ den fazla kişi de yaralanmıştır. Halen zaman zaman devam eden bu saldırılar nedeni ile Kilis’in güvenliği tehdit altındadır. Yine bu saldırılar nedeni ile ekonomisi ve sosyal hayatı olumsuz etkilenmiştir. Temennimiz barışın bir an önce sağlanarak, Suriyeli mültecilerin kendi vatanlarına dönmeleri ve Kilis’imizin de eski huzurlu günlerine kavuşmasıdır” diye konuştu.

Acınız acımızdır

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK de Hopa ilçesinin ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili bilgi verirken, bu ülkenin hangi toprağında nerede ne sıkıntı varsa, bu sıkıntılardan dolayı Türk Halkının Anadolu geleneğinden kaynaklı olarak yüreğinin yandığını söyledi.

AKYÜREK, “Buraya bomba düştü, ülkemizin başka yerlerine de düşüyor ama emin olun ülkemizin her tarafı bu acıyı ve üzüntüyü yaşıyor. Sizlerin şehitleri bizimde şehidimizdir. Acı sizin kadar bizimde acımızdır” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2567 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Elbeyli'de Hayati Eğitim
Elbeyli'de Hayati Eğitim