İmam Ali: Ramazan ayına dikkat edin
Reklam

İmam Ali: Ramazan ayına dikkat edin

Allah'ın (c.c) onlarca ayette övdüğü, sevdiği, seçtiği, velayet ve hidayet önderi kıldığı, halife tayin ettiği ve âlemlere Rahmet Hz. Muhammed'in (s.a.v); "Benim kardeşim, vasim ve halifemdir. O'nu dinleyin, O'na itaat edin" dediği tek kişi, İmam Ali'dir.

09 Mayıs 2020 - 11:02 - Güncelleme: 12 Mayıs 2020 - 11:04

Onun maddi ve manevi özellikleri, Hz. Peygambere yakınlığı, savaşlardaki kahramanlıkları ve en önemlisi Hz. Peygamberin varisi olması, Ona karşı kin, buğz ve nefreti çoğaltmıştı. Tabi Hz. Peygamber hayattayken bu nefreti içlerinde saklayanlar, Hz. Peygamberin ölümü ile birlikte bu kini, nefreti kusmaya başladılar.

İmam Ali (a.s) sabredenlerden oldu. Onun bu sabrını, cesaretini, ilmini ve halk üzerindeki etkisini kendileri için tehlike gören zihniyet, İmam Ali'yi nasıl öldürebileceklerini her daim düşünmüşlerdir.

Tabi Allah'ın Aslanını öldürmek öyle kolay bir iş değildi. Onun en zayıf halini aradılar ve buldular da.

Nerede? Namazda. O, Allah'ın huzuruna durunca dünya ile ilişkisi kesiliyordu. Bunu bilen münafıklar bir sabah namazının ikinci secdesinde İmam Ali'yi hançerlediler.

İmam Ali (a.s) ağır yaralıydı. Ömrünün her anını Allah ve Resulünün çizgisinde geçiren İmam Ali, evlatlarına vasiyetinde de o ilahi çizgiye dikkat çekiyor ve evlatlarının bu çizgiyi korumalarını emrediyordu.     

İmam Ali'nin oğullarına vasiyeti

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla…

Bu Ali b. Ebu Talib'in vasiyetidir ki O, Allah'tan başka ilah olmadığına, O'nun ortaksız olduğuna, Hz. Muhammed'in de, O'nun kulu ve elçisi olduğuna şahadet eder. Müşrikler hoşlanmasa da dinini bütün dinlerden üstün kılmak üzere Peygamberini doğru yol ve hak din ile gönderen Allah'tır.

Namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, âlemlerin rabbi Allah içindir. O'nun hiçbir ortağı yoktur. Ben böyle emrolundum ve Ben Müslümanların ilkiyim.

Ey Hasan! Ey bütün oğullarım ve ailem! Takva sahibi olmanızı, ancak Müslüman olarak ölmenizi size vasiyet ediyorum.

Hepiniz topluca Allah'ın ipine sarılın, dağılmayın. Çünkü Ben, Ebu'l Kasım'ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu işittim; "İnsanların arasını bulmak, onları barıştırmak, namazdan da, oruçtan da daha faziletlidir."

Akrabalarınıza bakın, namazınızı kılın ki, Allah hesabınızı kolaylaştırsın. Yetimlere haksızlık etmekten sakının. Onları dinlememezlik etmeyin. Huzurunda onlara haksızlık edilmesin. Komşularınıza haksızlık etmeyin. Çünkü onlar, Peygamberinizin size emanetidir. Onlar hakkında o kadar vasiyette bulundu ki, biz onları, bize mirasçı kılacağını zannetmiştik.

Kur'an'ın emirleri dışına çıkmayın. Sizden başkaları sizden önce Kur'an'la amel etmesin. Önce siz amel edin. Namazınıza dikkat edin. Çünkü o, dininizin direğidir.

 

Rabbinizin Beyt'inden uzak durmayın. Issız kalmasın. Hayatta bulunduğunuz sürece onu ziyaret edin. Eğer onu metruk bırakırsanız, size rahmet nazarı ile bakılmaz.

Ramazan ayına dikkat edin. Çünkü o ayda tutulan oruç, cehennem ateşine karşı bir kalkandır.

Allah yolunda mallarınızla, canlarınızla cihad etmeye bakın. Zekât ödememezlik yapmayın. Çünkü zekât, Rabbin öfkesini söndürür.

Peygamberinizin ashabını da kollayın. Çünkü Resûlullah (s.a.v) onlara iyilik yapılmasını vasiyet etmiştir.

Yoksullara ve düşkünlere yardımcı olun. Onları geçiminize ortak edin. Köle ve cariyelerinize haksızlık etmeyin.

Namaza dikkat edin. Allah yolunda kınayıcının kınamasından korkmayın. Allah, size kötülük yapmak ve size haksızlık yapmak isteyenlere karşı sizin için yeterlidir.

İnsanlara Allah'ın emrettiği şekilde güzel sözler söyleyin. İyiliği emretmeyi ve kötülükten men etmeyi terk etmeyin. Aksi takdirde kötüleriniz işin başına geçerler. Sonra siz dua edersiniz, duanıza icabet edilmez.

Mümin kardeşlerinizle bağlarınızı koparmayın. Birbirinize iyilikte bulunun. Birbirinize sırt çevirmekten, aranızdaki ilişkileri koparıp tefrikalara düşmekten sakının. İyilik ve takva üzere yardımlaşın. Günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın.

Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah, azabı şiddetli olandır. Allah, sizi Ehl-i Beyt'in şikâyetinden muhafaza etsin. Peygamberiniz, onları sizin üzerinize bekçi kılmıştır. Sizi, Allah'a emanet ediyor, size selam söylüyorum. Allah'ın selamı üzerinize olsun." (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s:687) 

Allah (c.c) şefaatine nail eylesin. (âmin)

Akın Aydın

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1151 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı