’İmkanlarım Sebebiyle Beni Saptırma!’
Reklam

'İmkanlarım Sebebiyle Beni Saptırma!'

İmam Zeyn’ul-Abidin (a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah’ım! Başıma ihtiyaçsızlık tacını giydir ve bana güzel velayeti nasip eyle. Bana gerçek hidayeti ihsan et, imkanlarım sebebiyle beni saptırma. Bana rahat ve sıkıntısız bir hayat bağışla. Hayatımı sıkıntı ve zorluklar üzere karar kılma”

19 Ağustos 2019 - 10:38 - Güncelleme: 20 Ağustos 2019 - 09:42

Ahmed b. Muhammed b. Ebi Nasr şöyle diyor:

İmam Rıza'ya (a.s) şöyle arz ettim: "Fedan olayım! Ben Allah'a, bana helal rızık vermesi için dua ediyorum."

İmam şöyle buyurdu: "Helal rızkın ne olduğunu biliyor musun?"

Ben, "Bildiğimiz kadarıyla temiz kazançtır" dedim.

İmam şöyle buyurdu: "Ali b. Hüseyin (a.s) şöyle buyurmuştur: 'Helal rızık, Allah'ın seçkin kullarının azığıdır.' Sen duanda şöyle de: Allah'ım! Senin geniş rızkından dilerim." (el-Kafi, 5/89/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Müslüman olup yetecek kadarıyla yaşayan kimseye ne mutlu!" (a.g.e. 2/140/2).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Sana iman eden ve benim Senin resulün olduğuma şahadette bulunan kimseye Seninle görüşmeyi sevdir. Kaza ve kaderini ona kolay tut. Dünyadan ona az bir şey bağışla. Sana iman etmeyip, benim resulün olduğuma şahadette bulunmayan kimseye görüşünü sevdirme, kaza ve kaderini kolay kılma ve ona dünyadan çok ver." (Kenz'ul-Ummal, 6096 ve bak. 6095).

İmam Ali (a.s), bir duasında şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Beni güçlü kılmakla yüzsuyumu koru, yoksullukla saygınlığımı yok etme ki Senin rızkını yiyenlerden rızık dilemeyeyim, kötü yaratıklarından merhamet dilemeyeyim, bana bir şey vereni övmek zorunda kalmayayım. Oysa bütün bunların ötesinde bağışlamak veya bağışlamamak Senin elindedir ve senin gücün her şeye yeter." (el-Bihar, 95/297/11).

İmam Zeyn'ul-Abidin (a.s), ahlaki yücelikler ve beğenilmiş fiiller ile ilgili bir duasında şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Beni müstağni kıl, bana rızkını geniş tut ve beni bekleyişle zorluğa düşürme." (Sahifet'us-Seccadiye, 81).

İmam Zeyn'ul-Abidin (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Başıma ihtiyaçsızlık tacını giydir ve bana güzel velayeti nasip eyle. Bana gerçek hidayeti ihsan et, imkanlarım sebebiyle beni saptırma. Bana rahat ve sıkıntısız bir hayat bağışla. Hayatımı sıkıntı ve zorluklar üzere karar kılma." (a.g.e. s. 86).

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Az ve yeterli rızık çok ve engelleyici rızıktan daha hayırlıdır." (Emali es-Saduk, 395/1)i (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet). OKAN EGESEL

 

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 477 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Aramızdan Ayrılanlar
Aramızdan Ayrılanlar