Reklam
  • Reklam
İmplantın Yan Etkileri var mıdır?
Reklam

İmplantın Yan Etkileri var mıdır?

İmplantın Yan Etkisi var mıdır? - İmplantın Yan Etkileri var mıdır?

12 Ocak 2017 - 17:55 - Güncelleme: 24 Kasım 2017 - 13:18

İmplant tedavisinin başarı oranı yüksektir. Diş implantları titanyumdan üretilmektedir. Titanyum, insan vücudunun reddetmediği bir yapıdır. Bu nedenle insan vücudu alerjik bir durumla karşı karşıya kalmaz. Yan etkiye yol açmaz. Titanyum dışında kullanılan çeşitli malzemelerle yapılan implantar, maliyet olarak daha ucuzdur. İmplant tedavisi görmek isteyenlerin tercih yeri araştırmaları gerekmektedir.

Hekim tarafından başarısız bir şekilde tedavi yapılmışsa, takılan implantlar hatalı şekilde imalat edilmişse yan etkiler meydana gelebilir. Ayrıca hastanın ağzında ihtiyaçtan fazla implant kullanmak yan etkilere yol açabilir.

Yapılmış olan implant tedavisinden sonra ağız bakımına dikkat etmek hijyen konusuna önem vermek gerekir. Hijyen kurallarına gerekli özen gösterilmemişse tedavi başarılı şekilde yapılmış da daha sonra ilerde çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Kaybedilmiş dişlerin yerini doldurmakta, doğal dişlerle aynı görevi gören implantlar, bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Tedavi görecek hastaların yan etkileri önceden bilmeleri önemli bir konudur.

Enfeksiyon ile ilgili problemler:

İmplant diş tedavilerinde dişin etrafında iltihaplanma meydana gelirse bazı problemler ortaya çıkabilir. Genelde ağız hijyenine gerekli önem göstermeten kişilerde gözlemlenmektedir. Sigara kullanan hastalarda implant diş tedavisi sırasında içmemeye özen göstermesi gerekmekedir.

Diş implantını vücudun kabul etmemesi:

Diş implantları titanyumdan meydana gelir. Titanyum, insan vücudunun kabul ettiği bir elementtir. Vücudun implantı reddetmesi oldukça ender görülen bir durumdur. Kimi zaman bazı hastalarda implantlar bağışıklık sistemi tarafından kabul edilmemektedir. Uzmanların ifadelerine göre bağışıklık sisteminin implantı redetmesi yoğun şekilde sigara içmekten kaynaklanmaktadır. Diş gıcırdatanlar, titanyuma karşı tepki gösterebilecek kişiler implant diş tedavisi yaptırmadan önce mutlaka bir uzmana görülmeleri tavsiye edilmektedir.

Sinirsel problemlerin mevcudiyetinde:

İmplant diş tedavisinin yapılırken, lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi sonrasında çok nadir olsada çeşitli sinirler hasar alabilir. Hastanın diş etinde hissizlik meydana gelebilir, kişi ağrı da duyabilir. Hasta konuşurken, gülerken, traş olurken, yemek yerken çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Bundan dolayı da implant tedavisinin uman, bir diş doktoruna yaptırılması önemlidir.

Titanyum alerjisi mevcut ise:

Titanyum kemik dostu bir yapıdır. Bunun yanında kemiklerle kusursuz bir uyum sağlar ve çoğunlukla herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz. Bu nedenle implantlar titanyumdan üretilmektedir. Fakat bazı kişilerin titanyuma alerjisi olabilir. Bu implant tedavisi yapıldıktan sonra hastanın çeşitli sıkıntılar duymasına neden olabilir. Ancak buna benzer yan etkiler oldukça nadir görülmektedir. İmplant diş tedavileri günümüzde en başarılı diş estetiği yöntemlerinin başında yer almaktadır.

Diş hekimi kaynaklı sorunlar:

İmplant tedavisinin başarıya ulaşmamasında hatalı yapılan tedaviler ve implantın markasının seçimi de önemli bir faktördür. Bu gibi hatalardan sorumlu olan diş hekimdir. Hekimlerden bazıları kimi zaman ticari kaygılara yenik düşüp olması gerekenden çok implant uygulaması yapabilir. Birçok hastada bir implantın yeterli olabileceği durumlarda, iki, üç tane implant kullanabilirler. Bu sebeple de fazladan yapılan implant tedavileri, çene kemiğine baskıyı arttırır. Gereğinden fazla yapılan implantlar da çeşitli problemlere neden olur.

Hekimin, gereken kadar implant ile en iyi sonucu almak olması esas amacı olmalıdır. Bunun dışında maliyeti fazla olan implant tedavisinde sayının az tutulması hasta açısından daha maliyetli olacağı da unutulmamalıdır. Tüm bunlar ele alınarak, hastalara gerektiği kadar implant tedavisi yapılması gerekttiğini bilmek önemlidir.

Diş hekimi kaynaklı yaşanan sorunlardan bir diğeri de, hasta için doğru olmayan implant seçimidir. İmplantların her biri farkli tasarımda ve farklı boyda yapılır. Bundan dolayı da farklı formlardaki implantlardan en uygunun hasta için tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Hastanın bakıma önem vermemesi sonucunda oluşan yan etkiler:

İmplant tedavisinin başarılı bir şekilde tamamlanması için kişi implantın temizliği ve bakımına özen göstermelidir.  Tedaviyi yapan Hekimin önerilerine uymalıdır. Talimatları doğru bir şekilde yerine getirmelidir. Çeşitli durumlarda implantların kaybı gibi sorunlar yaşandığında bu noktada yalnızca implantın kalitesi ve hekimin yöntemi sorumlu olmamaktadır. Hastanın implantları hor kullanması da bu konuda etkendir. Hasta sigara kullanmamalı, bir süre sert besinlerden uzak durmalıdır.

Kaynak : https://www.meltemdis.com

Bu haber 1120 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Orman İşletme Müdürlüğü Engellileri Unutmadı
Kilis Orman İşletme Müdürlüğü Engellileri Unutmadı
Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenler Günü
Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenler Günü