İnsanları acele helak etmiştir

İnsanları acele helak etmiştir

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “İnsanları gerçekte acele helak etmiştir. Eğer insanlar sakin ve aceleden uzak olsalardı helak olmazlardı.”

11 Eylül 2020 - 10:21 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 10:01

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"İnsan aceleci olarak yaratılmıştır. Size ayetlerimi göstereceğim, bunu benden acele istemeyin."

"İnsan iyiliğin gelmesine dua ettiği gibi, kötülüğün gelmesine de dua eder. Esasen insanoğlu acelecidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acele, sürçmeye sebep olur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aceleyle sürçmeler çoğalır."

İmam Ali (a.s), vefat anında oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Seni söz ve fiillerinde acele etmekten sakındırıyorum."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanları gerçekte acele helak etmiştir. Eğer insanlar sakin ve aceleden uzak olsalardı helak olmazlardı."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acele eden insan maksadına ulaşsa bile hata eder. Sakin bir şekilde hareket eden kimse ise, helak olsa bile hedefine ulaşır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Metanetle hareket eden kimse hedefine ulaşır veya yakın olur. Acele eden kimse ise hata eder veya hataya yakın olur."

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim metanet ile hareket ederse, maksadına ulaşır veya ona yakın olur. Her kim de acele ederse, hata eder veya hataya yakın olur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İşlerde sakin olmak insanı hatalardan korur ve düşünerek konuşmak, insanı hatalardan güvende kılar."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Metanet ile hareket etmek Allah'tan, acele ile hareket etmek ise şeytandandır."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sakin olmak esenlikle, acele etmek ise pişmanlık ile birliktedir."

İmam Ali (a.s), oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Kötülüğü ertele. Zira istediğin zaman onu öne salabilirsin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kötülüğü ertelemek de bir tür iyilik ulaştırmak sayılır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ey Allah'ın kulu! Günahı sebebiyle hiç kimsenin ayıbı hususunda acele etme. Zira o bağışlanabilir. Kendin hakkında ise yaptığın en küçük günahtan bile güvende olma. Zira o günah sebebiyle azap görebilirsin."

İmam Ali (a.s), Mısır'a vali olarak tayin ettiğinde Malik Eşter'e yazdığı mektubunda şöyle buyurmuştur: "Laf taşıyıcının sözünü onaylamada acele davranma. Zira laf taşıyan kimse hayır ehli olarak gözükse de aldatıcıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Cezayı ertelemek hilmin kemalindendir." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 565 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu