İşgalden Kurtuluşa Milli Mücadele
Reklam

İşgalden Kurtuluşa Milli Mücadele

Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, 7 Aralık Ünivesitesinde “Millî Mücâdele ve Kilis" konulu bir panel düzenlendi.

08 Aralık 2018 - 09:28 - Güncelleme: 08 Aralık 2018 - 09:44

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Kilis Valisi Recep Soytürk ile Rektör Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun’un da katıldığı “İşgalden Kurtuluşunun 97. Yıl Dönümünde Millî Mücâdele ve Kilis” konulu paneli, Kilis'in Kurtuluşu video gösterimi ile başladı.

 “Bugün yanı başımızda bir savaş yaşanırken Kilis’in Millî Mücâdele’deki yerini bir panel etkinliğinde tartışmak Kilis için de çok anlamlıdır” diyerek paneli açan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, sözü 27. Dönem Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı’ya devretti.

Doç. Dr. Halil Özşavlı Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine kadar ki Osmanlı, Amerikan, İngiliz ve Erivan merkezli Ermeni kaynaklarıyla beraber, dönemin süreli yayınlarında Kilis Tarihinin ve bu tarihte yeri olan Kilis Ermenilerinin izlerini sürerek “Kuvâyı Milliye - İngiliz, Fransızların askerî bakımdan, Amerikalılarınsa eğitim kurumlarıyla bilinç aşılayarak destekledikleri Ermeniler – Kilisli halk” üçgenindeki Millî Mücâdele’yedâir görsel destekli bir sunum gerçekleştirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Gölcü ise öncelikle Kilis’in işgal sürecini birkaç anekdotla inceledi. Daha sonra Dr. Öğr. Üyesi Gölcü, birbirinden ayrı İngiliz ve Fransız işgali dönemlerinde, Ermenilerin tehcir edilmesini gerektiren 1915 tarihli Sevk ve İskân Kânunu’yla bağlantılı olarak ortaya çıkan güç mücadelelerini anlattı. İşgalcilere direniş hazırlığı yapan Cemiyet-i İslamiye ve Heveskârân-ı Maarif teşkîlatlarıyla Sakıp, Polat ve Şahin Beylerin bölgedeki Kuvayı Milliyenin ortaya çıkışı ile işgalin sona ermesine zemin hazırladığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Gölcü, böylece sözlerini 7 Aralık 1921 günü Kuvayı Milliyenin Kilis’e girmesiyle başarıya ulaşan mücadeleyi kutlayarak bitirdi.

Panelin ardından Kilis Valisi Recep Soytürk, Doç. Dr. Halil Özşavlı’ya teşekkür belgesini takdim etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
İnönü İlkokulunda
İnönü İlkokulunda "Kanlarımızı Veriyoruz" Bağış Etkinliği