’Kaim’in Elbisesi Hep Serttir’

'Kaim'in Elbisesi Hep Serttir'

İmam Rıza (a.s.) şöyle buyurdu: “Kaim’imiz (a.s.) zuhur ettiğinde sadece ter ve pıhtılaşmış kan ile atın üzerinde uyku olacak. Kaim’in elbisesi hep serttir ve yemeği hep lezzetsizdir” Muammer bin Hallad der ki: İmam Rıza (aleyhisselam)’ın yanında Kaim (aleyhisselam)’dan bahsettiklerinde şöyle buyurdu: “Siz bugün o günlerden daha rahatsınız!”

07 Nisan 2018 - 09:23 - Güncelleme: 09 Nisan 2018 - 10:28

Dediler ki: "Nasıl?" Şöyle buyurdu: “Kaim’imiz (aleyhisselam) zuhur ettiğinde sadece ter ve pıhtılaşmış kan ile atın üzerinde uyku olacak. Kaim’in elbisesi hep serttir ve yemeği hep lezzetsizdir.”

Ahmed bin Muhammed bin İsa’nın bazı ricalden naklettiğine göre; İmam Ca'fer  es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Nuh (aleyhisselam) Rabb’inden kavmine azap göndermesini istediğinde Allah ona, bir hurma çekirdeğini ekip de o çekirdek ağaç olduğunda ve meyve verdiğinde ve Nuh da o meyveden yediğinde kavmine azap edeceğini buyurdu. Nuh da hurma çekirdeğini ekerek olayı ashabına bildirdi. Ağaç yetişip meyve verdikten sonra Nuh hurmaları topladı ve hurmadan yiyerek ashabına da verdi. Ashabı şöyle dediler: 'Ey Allah’ın peygamberi! Hani bize verdiğin söz?' Nuh da Rabb’ine dua ederek kendisine verdiği vaadi istedi. Allah da ikinci kez hurma çekirdeğini ekmesini ve onun ağaç olup yetiştiğinde kavime azap göndereceğini buyurdu. Nuh (aleyhisselam) da bunu ashabına bildirdi. Bunu duyan ashab üç fırkaya ayrıldılar: Bir fırka mürted olup dinden çıktı. Bir grubu münafık oldular. Üçüncü grup ise Nuh (aleyhisselam)’a sadık kaldılar. Nuh da ikinci kez hurma çekirdeğini ekti. Ağaç büyüyüp meyve verince Nuh hurmadan yedi ve ashabına da verdi. Dediler ki: 'Ey Allah’ın peygamberi! Hani bize verdiğin söz?' Nuh da Rabbine dua edince üçüncü kez hurma çekirdeğini ekmesini, onun yetişmesi ve meyve vermesi ile birlikte kavmini helak edeceğini bildirdi. Nuh durumu ashabına bildirdiğinde tekrar üç fırkaya ayrıldılar. Bir fırka mürted oldu, bir fırka münafık oldu, bir fırka ise ona sadık kaldılar. Öyle ki Nuh olayı on kez tekrarladı. Ve onunla birlikte kalan ashabına aynı olayı tekrarladığında onlar her defada üç fırkaya ayrıldılar. Onuncu defada onun özel mü'min sahabileri gelerek şöyle dediler: 'Ey Allah’ın peygamberi! Bize verdiğin sözü tutsan da tutmasan da sen doğru söylüyorsun ve sen mürsel bir peygambersin. Bize defalarca aynı şeyi tekrarlasan da senden şüphelenmeyiz.'

İşte onların bu sözünden sonra Allah Nuh’un vaadinden dolayı kavime azap etti. Ve o mü'min ashabını gemiye bindirdi. Allah Teala onları ve Nuh’u kurtardı. Bu, onların ayıklanıp temizlenmelerinden ve şüphelerinin gitmesinden sonra gerçekleşti.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1085 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu