Kalbin tecellilere hazırlanması

Kalbin tecellilere hazırlanması

Hadisi kutside haber verilen “Yere göğe sığmam mümin kulumun kalbine sığarım” buyruğundan anlaşıldığı üzere; Kalp Allahın tecelli ettiği mekân olduğuna göre; kalbin korunması, temizlenmesi, tecellileri uygun bir hale getirilmesi lazımdır.

21 Mayıs 2020 - 02:52

Toplumda merkez insan; insanda merkez kalptir. Toplumu düzeltmenin yolu insanı düzeltmekten, insanı düzeltmenin yolu ise kalbi düzeltmekten geçtiğine göre kalp üzerinde ciddiyetle durmak gerekmektedir.

Hadisi kutside haber verilen “Yere göğe sığmam mümin kulumun kalbine sığarım” buyruğundan anlaşıldığı üzere; Kalp Allahın tecelli ettiği mekân olduğuna göre; kalbin korunması, temizlenmesi, tecellileri uygun bir hale getirilmesi lazımdır.

Günde birer tespih şunları okumanızı tavsiye ederiz:

Tevbe (Estağfurullah- Elhamdülillah)

Salavat (Allahummme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed)

Kelime-i tevhit (Lailaheillallah)

İsmi celal (Allah)

İhlas suresi; (Kulhüvallahuehad Allahussamed lemyelid velemyuled velem yeküllahu küfüven ehad).

Eğer her gün bu tavsiyelere uyarsanız, kalbinizin gıdalandığını hissedeceksiniz. Bunların faziletlerini de bildirelim:

Tevbe etmek: İşlediği günahlarla lekelenmiş olan kalp fonksiyonunu icra edemez bir hal alır. Önce bu kalbin günah kirlerinden arınması lazımdır. (Estağfirullah-Elhamdülillah, diyerek)

“Bir kimse kalbi ve kalıbı ile istiğfara devam ederse Cenab-ı Hakk o kimsenin gamlarını feraha; sıkıntılarını genişliğe tebdil ederek hiç ummadığı bir taraftan onu rızıklandırır” (ibn Mace, Zühd,30)

“Cenab-ı Hakk’a tevbe ediniz. Muhakkak ki ben günde yüz defa Cenab-ı Allah’a Tevbe ederim”. (Ebu Davud, vitr,26; İbn Hanbel, Müsned 2/450 )

Salâvat okumak: Sonra kalplerimizi Allah’ın sevgilisi Hz. Muhammed’e(s.a.a.) salâtı selam getirmekle süslemeliyiz. Böylece Yüce Allah’ın emrini de yerine getirmiş oluruz.

Ahzab Suresi 56. ayet-i kerimede Allah-ü Teâlâ buyurmaktadır ki; “Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler, O’ nu överler. Ey iman edenler! Siz de O’nu övün ve O’na salât ve selam edin, O’na gönülden teslim olun.”

Bu konuda Allah Resulü (s.a.a.) de şöyle buyurmuştur; “Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, bana en çok salâvat getirenleridir.”(Tirmizi, Vitir,21)

Kelime-i Tevhid okumak: Kalp âlemimizdeki kargaşayı ortadan kaldırıp, Allah’ın tecellisine hazır hale getirebilmek için Lailaheillallah diyerek; O’ndan başka her şeyi reddetmemiz sonra da O’nu tasdik etmemiz lazımdır.

“Sabah ve akşam Rabb’inin ismini zikret” (A’raf/205)

“Haberiniz olsun ki, Kalpler ancak Allah’ı zikirle tatmin olur”(Ra’d/41)

“Beni zikredin ki, ben de sizi zikredeyim.” (Bakara:2/152)

“Zikrin efdali ve üstünü Lailaheillallah, duanın efdal ve üstünü Elhamdülillah’tır.”(Riyazu’s Salihin / 1434. Hadis)

Allah’ı anmak: “Namazı bitirdiğinizde, Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık ‘güvenliğe kavuşursanız’ namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, müminler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.” (Nisa /103)

“Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur.” (Ra’d /28)

“Allah ismi, kulun kalbine ilahi Esma ve sıfatların en güzel tecellilerini celbeden büyük bir isim, yüce bir virttir. Allah demek, Allah ile olmak ibadetlerin, lütufların en şereflisidir. Gerçek akıl sahibi de bu şerefe ermek için çabalayandır.” (Prof. Dr. Haydar Baş / İslam’da zikir)

Kur’an okumak: Kur’an okuyarak ruhumuzdaki karanlık noktaları vahyin ışığı ile aydınlatmalıyız. “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir” (Müslim, Müsâfirîn 252)

“İhlas suresini okumak, Kur’an-ı kerimin üçte birini okumaya denktir.” (Müslim)

“İhlas okuyana Cennet vacip olur.” (Nesai)

Ayet ve Hadis-i şeriflerle faydalarını anlatmaya çalıştığımız zikir salâvat ve duaları her gün yapmaya gayret ederek, bir yandan ruhumuzu gıdalandıralım. Bir yandan da kalbimizi Allah'ın tecellilerine hazırlamaya çalışalım. Böylece dünyada huzura ahirette Allah'ın rızasına kavuşalım.

Uğur Kepekçi

Bu haber 1734 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor