Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kilis’e Geldi
Reklam

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kilis’e Geldi

Bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kilis’e gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kilis’in tek başına 135 binin üzerinde Suriyeli misafiri ağırladığını hatırlattı.

18 Ocak 2017 - 13:54 - Güncelleme: 18 Ocak 2017 - 13:56

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ilk olarak Kilis Valiliği ziyaret ederek, Vali İsmail Çataklı ile görüştü. Malkoç yaptığı açıklamada, Dünyanın en kritik 3 bölgesinin Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu olduğuna vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi: “Bunun kesiştiği noktadayız, adeta tarih tekerrür ediyor. Dünyada ne zaman hareketlenmeler olsa, nüfus hareketlenmeleri olmuşsa, batıdan doğuya, güneyden kuzeye, Anadolu hep nasibini almıştır. Bu coğrafya önemli bir coğrafya, çok şükür ki Türkiye’de son 200 yıllık döneminin en kuvvetli olduğu bir dönemde, hem millet olarak, hem devlet olarak, sorunlarımız yok mu var. Ancak bu sorunların üstesinden gelecek kudrette ve kuvvetteyiz. Siyasi kararlılık ve irade var. Bu çok önemli, her şeyden önemlisi ülkemizde siyasi istikrar var. Devlet krizi yok, sorunları çözmek için dirayet sahibi, feraset sahibi, dünya lideri bir cumhurbaşkanımız var. Bunlar bizim avantajlarımızdır” dedi.

Malkoç, 3 milyonu Suriye’den gelenler olmak üzere Türkiye’de 4 milyona yakın mülteci bulunduğunu belirterek “Bunların en büyük yükünü sınır illeri çekiyor. Kilis bu alanda müstesna bir yeri var. 18 Ocak Kilis’e roketlerin atılmaya başlandığı bir gün çok şükür bunun üstesinden geldik, gelmeye devam ediyoruz. Biz Kamu Denetçiliği kurumu olarak, insan hakları açısından bu sorun hangi aşamada, nasıl gidiyor, çalışmalar hangi düzeyde, bunların daha iyi hale getirilmesi nasıl olur, hem bunun tespitini yapmak, bu tespiti yaptıktan sonra Türkiye’nin yapmış olduğu bu güzel çalışmanın bütün uluslararası alana taşımak niyetindeyiz. Çünkü bu yapılan güzel şeylerin dünyaya anlatılması gerekiyor. Avrupa’da milli geliri çok olan ülkeler, bu konuda 100 tane, 200 tane veya 500 tane göçmeni, mülteciyi almamak için nasıl direniyorlar. Sadece Kilis tek başına 135 binin üzerinde misafirimizi ağırlıyor. Suriyelilerin yüzde 75’i vatandaşlık istiyor. Aslında vatandaşlık isteyen daha çok da daha doğrusu çadır ve konteynerlerden 5 yıldızlı kent kurulmuş, soruyor; ’ben vatandaşlığa geçersem buradan ayıracak mısınız’ diye, ’ayıracağız’ deyince, ’ben vatandaşlığa geçmek istemiyorum.’ Bunlar bizim güzelliklerimizdir” dedi. 

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kilis Valiliğindeki temaslarının ardından, Kilis Belediyesini ziyaret etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1539 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Elbeyli'de Hayati Eğitim
Elbeyli'de Hayati Eğitim