KESOB Başkanından Zincir Market Tepkisi

KESOB Başkanından Zincir Market Tepkisi

Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Memiler, son yıllarda Kilis’te açılan zincir market şubelerinin sayısının ciddi artış gösterdiğine parmak basarak, esnafın korunması gerektiğini savundu.

10 Şubat 2020 - 10:31 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 10:22

KESOB Başkanı Şevket Memiler sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Hepimizin malumu olduğu gibi son yıllarda Kilis'te ulusal markaların Kilis'e açtıkları şube sayısında çok ciddi bir artış görünmektedir. Neredeyse her köşe başında bir zincir marketin şubesi yer almaktadır. Bu marketler sadece gıda yada belirli başlı ürünler değil, neredeyse bir evin tüm sarf malzemelerini bulundurmaktadır. Bu marketlerin şehre yada şehrin ekonomisine katkıları sadece çalıştırdıkları belirli sayıda personel olup bunun dışında Kilis'e en ufak bir katkıları yoktur. Hatta tam aksine şehrin kısıtlı kaynaklarını da sömürmekte ve holding kasalarına bu kaynağı akıtmaktadır.

İlgili yaptırımlar devreye sokulmalı

Anayasamızın 173 ncü maddesinde yer alan "Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır." maddesi ile esnafımız devlet güvencesi altında anayasal bir koruma altındadır. Bu konuda koruyucu ve destekleyici adımların atılmasını artık görmek istiyoruz. Küçük esnaf olarak nitelendirdiğimiz topluluk, toplumumuzun omurgasıdır. Kilis'in en büyük sivil toplum kuruluşu esnaf topluluğudur. Esnafı koruyamazsak toplum yapımımızı koruyamayız. Bir yandan ulusal marketler esnafımızın bugününü çalmakta, diğer yandan zorunlu eğitim nedeniyle ileride esnafımızın yerini alacak insan kaynağı tüketilmektedir. Bu gidişe dur denilmezse 10 yıl sonra şehir esnafının büyük bölümünü mülteciler ile ulusal markalar ele geçirecektir.

Konuyla ilgili yaptırımların devreye sokulması artık zaruri bir hal almıştır. KESOB olarak şehir esnafımızın bugününü ve yarınını şehrin yönetici kadrosu ile birlikte şekillendirmeye hazırız.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1110 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor