Kilis Attun Zeytini
Reklam

Kilis Attun Zeytini

Kilis zeytinyağının lezzet ve kalite açısından birçok yörenin zeytinyağına göre farklı ve önde olduğu biliniyor. Elbette zeytini de zeytinyağından geri kalmıyor!

22 Kasım 2017 - 12:47 - Güncelleme: 23 Kasım 2017 - 10:09

Kilis’te sofralık zeytinde özel bir lezzet olan “Attun” doğal olarak tatlanan bir sofralık zeytin çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Buruşuk bir görüntüye sahip olmasına karşın, lezzeti hiç de göründüğü gibi değil. Kilisli zeytin üreticisi için özel bir zeytin çeşidi Attun!

Attun özel olarak toplanıyor   

Ağaçtan erken zamanda yere düşüp, güneşin ısısından acı suyunu kaybeden Attun zeytini, hasat esnasında yağlık zeytin taneleri ile karıştırılmayıp özel olarak ayrılıyor. Çok fazla miktarlarda olmayan Attun zeytininin çok lezzetli olduğu ve yağmuru yedikten sonra yumuşayıp daha güzel bir lezzete kavuştuğu, Kilisli zeytin üreticileri tarafından önemle belirtiliyor.

Normal zeytine göre daha çabuk tatlanır

Attun’un diğer siyah zeytin çeşitlerine göre daha kısa sürede tatlandığı ifade edilirken, eskiden zeytin hasadında çalışan işçilerin açlıklarını gidermek için bazen attun zeytinini hemen yedikleri de anlatılıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2203 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ali Alpdağ Toprağa Verildi
Ali Alpdağ Toprağa Verildi
Ali Alpdağ Vefat Etti
Ali Alpdağ Vefat Etti