Kilis Dünyanın En Kaliteli Ve En Lezzetli Zeytinyağının...
Reklam

Kilis Dünyanın En Kaliteli Ve En Lezzetli Zeytinyağının Üretildiği Bir Yer

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, ilk sıkılan zeytinyağlarının kalitesinin yüksek, asit oranın ise çok düşük dizem seviyesinde olduğunu açıkladı.

02 Aralık 2017 - 12:12 - Güncelleme: 03 Aralık 2017 - 21:53

Mercimek konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kilis’te ilk sıkılan zeytinyağının kaliteli olduğunu ifade ederek, “Kaliteyi korumak için depolamada krom ve cam kaplar tercih edilmelidir. Kaplar iyice doldurulmalı, loş ve serin yerde muhafaza edilmeli. Üreticiler buna dikkat etmeli.

Zeytinyağının kalitesine etki eden faktörler

Ayrıca zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. Kaliteli zeytinyağı elde etmek için, zeytinlerin hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Çünkü zeytin bekletilirse fermante olur, bu ise zeytinyağının kalitesinin düşmesine yol açar. Ancak, zeytinin ’bol’ olduğu dönemlerde, bekletilme mecburiyeti de doğabilir. Bu durumda işlemeden bekletilen zeytinler, genellikle 20-30 santim yüksekliğindeki yığınlar şeklinde, iyi havalandırılmış ve serin depolarda saklanır" diye konuştu. 

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İl Tarım ve Orman Müdürü Sinan Bulut Oldu
İl Tarım ve Orman Müdürü Sinan Bulut Oldu
Ücretsiz Maskeye Başvuru Nasıl Olur?
Ücretsiz Maskeye Başvuru Nasıl Olur?