Kilis’i Birde Onlardan Dinleyin!

Kilis'i Birde Onlardan Dinleyin!

Kilis Postası YouTube TV’de yayınlanan “Gurbetteki Kilisliler” Programı Kilis Gündemini belirlemeye devam ediyor. Programımızın bu haftaki konukları; Esra Atik, Abdullah Halis Baytaz, Gülfer Künütkum Güzelsoy ve Adil Aşkaroğlu önemli açıklamalar yaptı.

28 Şubat 2021 - 21:35 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 11:02

Programa katılan ancak teknik problemler nedeniyle konuşma fırsatı bulamayan Emekli Öğretmen Sabit Elmacı katılımcılar tarafından övgüyle anıldı.

Gurbetteki Kilisliler programında ilk sözü Abdullah Halis Baytaz aldı. Baytaz; tarımdan, hayvancılıktan önemli açıklamalar yaptıktan sonra Kilis’in tanıtımına sözü getirdi. Kilis’in yeteri kadar tanıtımının yapılamadığını anlatan Abdullah Halis Baytaz, Kilis’in tanıtımında halkın çalışması kadar devlet desteğinin de olması gerektiğini söyledi.

Daha sonra söz alan Adil Aşkaroğlu, Kilis’in etnik yapısına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Kilis’in etnik yapısının Türkmen olduğunu, bu yapının bozulması için dış güçlerin çalıştığını söyleyen Aşkaroğlu, “Kilis düşerse bölge düşer, buranın güçlendirilmesi bölgede söz sahibi olmak açısından çok önemlidir” dedi.

Kilis Postası YouTube TV’nin önemli bir görev üslendiğini anlatan Adil Aşkaroğlu, “Anadolu’nun fethinden önemli görevler yapan Erenler gibi görev yapıyor. Bu gibi kurumlar devlet tarafından desteklenmelidir” diye konuştu.

Programın bir diğer konuğu olan Gülfer Künütkum Güzelsoy, Kilis’in tanıtımının yetersiz olduğu fikrine katıldığını ifade ederek, Kilis’te ki yanlış yapılanma ve deprem gerçeğine dikkat çekti. Gülfer Künütkum Güzelsoy, “ Şehrin yapılanması verimli topraklar üzerine çekiliyor. Yenibeşevler ve hastane alanı verimli topraklar üzerindedir. Buralar yumuşak toprağa sahiptir. Kilis deprem bölgesi değil ama Orta Anadolu’da olabilecek bir deprem bu alanları olumsuz etkileyecektir. Buradan belediyemize sesleniyorum, bu konularda gerekli önlemleri alsınlar” dedi.

Son olarak söz alan Esra Atik, Kilis’in tanıtımının yeterli olmadığını ancak İl Kültür Müdürü Cuma Özdemir’in son zamanlarda önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Esra Atik Kilisli sinema ve dizi filmlerle uğrasan isimlerine seslenerek, Kilis’te çekilecek bir dizi filmin şehrin tanıtımında önemli bir rol üstleneceğini anlattı. Bir öğretmen olarak online eğitim sistemini de değerlendiren Esra Atik, öğrencilere eşit imkan verilmesi halinde online eğitim sisteminin yararlı olacağını söyledi.

Eskişehir’de yaşayan Editörümüz Mustafa Çobanoğlu’nun hazırladığı Gurbetteki Kilisliler programının değerli konukları geçmişte yaşadıkları Kilis’i görmediklerini, son dönemde etnik yapısı Arap halkının gelmesiyle bozulan Kilis’in devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini anlattılar. Kilis’in fakirleştirildiğini, yok bir şehir yapılmaya çalışıldığını anlatan Konuklarımız, Kilis'in iyi evlat olmanın bedelini ödüyor görüşünde birleştiler.

 Yaklaşık 2 saat süren Gurbetteki Kilisliler programının tekrarını aşağıdaki linkten tekrar izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/N2UE0gBNrkQ

Bu haber 1639 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı