Kilis’in Eski "Sinema Düğünleri" Belgeselleştirildi

Kilis'in Eski "Sinema Düğünleri" Belgeselleştirildi

Kilisli akademisyen Aşina Gülerarslan Özdengül, Kilis’te eski dönemlerde yapılan sinemalı düğünlerini ölümsüzleştirmek adına, bir belgesele imza attı.

05 Aralık 2018 - 09:33 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 12:40

Kendisi de aslen Kilisli olan Özdengül, bu belgeseli çocukluğunda yapılan “Sinema Düğünlerinden” esinlenerek çektiğini, böylece o dönemin hatırasını belgeselleştirerek ve unutulmaz hale getirdiğini belirtti.


Özdengül yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “1960-1980 yılları arasında küçük bir kasaba olan Kilis, dünyada bir benzerine rastlanmayan “yaratıcı” bir geleneğe ev sahipliği yapıyordu: Sinema Düğünler” O dönemde evlenenler romantik, komik ya da trajik Türk filmleri izleyerek giriyorlardı dünyaevine. Sonunda çocukluğumun bu kıymetli hatırasının belgeselleştirdik ve unutulmaz hale getirdik.7 Aralık’ta Kilis’te gala yapıyor ve filmi ait olduğu yere götürüyoruz. Baba toprağına armağan olsun.”

Özdengül, “Bana bu anlamda yardımcı olan Doç. Dr. Mete Kazaz, Evren Uslu Murat Uslu Arzu Kazaz ve kıymetli öğrencilerimizden oluşan ekibime çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belgesel galası 7 Aralık saat 19.00’da Kilis 7 Aralık Konferans salonunda gösterime gireceğini ifade eden Özdengül , tüm Kilis halkını bu geceye de davet etti.

Haber:İbrahim Özcan

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1185 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriyeliler “Geri Dönmek” Üzere Gidiyorlar
Suriyeliler “Geri Dönmek” Üzere Gidiyorlar
Aramızdan Ayrılanlar
Aramızdan Ayrılanlar