Kilis’in Katı Külek Pekmezi
Reklam

Kilis’in Katı Külek Pekmezi

Kilis’te bir zamanlar şehir ekonomisinin önemli çarklarından biri olan pekmezcilik mesleğini yürüten Yusuf Koyuncu, eskiye oranla esnaf sayısının bir hayli azaldığını vurguluyor.

09 Aralık 2016 - 13:56 - Güncelleme: 09 Aralık 2016 - 14:22

İstanbul, Ankara, Trabzon, Kayseri gibi büyük illere Kilis’ten katı külek pekmezi gittiğini vurgulayan pekmezci esnafı Yusuf Koyuncu, “Iğdır, Kars, Van gibi doğu illerine de satış yapıyoruz. Bu sene bir külek pekmez 7,5 TL’ye satılıyor.Kış aylarında insanın içini ısıtan pekmez hem karaciğer dostudur hem de kan dolaşımını hızlandırıp insanı sıcak tutar. Bu nedenle tüm vatandaşlarımıza pekmez yemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.  

Kilis’te Suriye’ye tonlarca pekmez giderdi

5 sene öncesine kadar Suriye’ye tonlarca pekmez satıldığını ifade eden Koyuncu, “Suriye’den Kilis’e gelen Halepliler arabalarına pekmez kutularını doldurur giderlerdi. Onlara mal yetiştiremezdik, şimdi Suriye bir külek pekmez dahi satamıyoruz” diye konuştu.

Üzümcülük ve pekmezcilik birbirine bağlıdır

Kuru üzümü 2,5 TL’ye satın aldıklarını söyleyen Koyuncu, “Üzüm üreticileri pekmezcilerden bu sene para kazandılar. Ancak üzümü yaş verenler kazanamadı, çünkü piyasada yaş üzüm 40 kuruşa satıldı. Bu da üreticiye zarar ettirdi. Kilis’te üzüm üreticiliği ile pekmezcilik birbirine bağlı iş kollarıdır. Pekmezci esnafı eskiden daha çoktu, günümüzde esnaf olarak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az kişi bu alanda faaliyetini sürdürüyor” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4400 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hulki YİĞİT
  10 ay önce
  Arkadaşlar merhaba kilis katı pekmez i satan yusuf koyuncu arkadaşa ulasabilecegim bir telefon numarası bulma imkânı varsa cork memnun olurum pekmez siparişi verecektim şimdiden coktesekkur ederim
 • şükrü gelebek
  10 ay önce
  yusuf koyuncunun telefonu 0542 253 85 44
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tuğlu Hamamı Gençlik Merkezi Oluyor
Tuğlu Hamamı Gençlik Merkezi Oluyor
Kilis'te Üniversiteli Öğrencilerden Örnek Etkinlikler
Kilis'te Üniversiteli Öğrencilerden Örnek Etkinlikler