Kilis’in LGS Mağduriyeti

Kilis'in LGS Mağduriyeti

Kilis’te Fen Lisesini küçük puan farklarıyla kaçıran ve sayısal ağırlıklı eğitim almayı düşünen öğrenciler mağdur olurken, LGS puanıyla öğrenci alan bir Anadolu Lisesinin olmaması bu sorunu doğuran ana nedenler arasında bulunuyor.

04 Temmuz 2019 - 15:40 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 - 11:58

Kilis’in son zamanlardaki Türkiye genelindeki eğitim durumu pek iç açıcı olmamakla birlikte, il genelinde ortaokuldan liseye geçen öğrencilerin LGS puanıyla yerleşebileceği Fen Lisesi, Soysal Bilimler Lisesi ve Meslek Lisesi dışında Tercihli bir Anadolu Lisesi bulunmuyor. Birçok ilde ve ilçede olmasına rağmen, Kilis’te tercih ile öğrenci alan Anadolu Lisesinin olmaması büyük eksiklik olarak görülüyor.

TOBB Fen Lisesinin Yeri Tercihli Anadolu Lisesi Olmalı

Konunun uzmanları bu durumun hem ortaokuldan liseye geçiş olan LGS de hem de liseden üniversiteye geçiş olan YGS sınavlarındaki başarıyı olumsuz etkilediğini ifade ederken, ortaokul öğrencisinin “Nasıl olsa Fen lisesini kazanamam evime yakın Anadolu Lisesine giderim” diyerek 8. sınıfı boş geçirmek suretiyle tüm motivasyonunu kaybettiğini vurguluyorlar.

Liselerde puanla öğrenci alan okulların az olması YGS puanlarını olumsuz etkilerken, bu durum da doğal olarak Kilis’in başarı sıralamasını geriye çekiyor.

Bütün bunların ışığında, Kilis’te Tercihli Anadolu Lisesi eksikliğinin, geç kalınmadan ve bir sonraki yıla ertelenmeden giderilmesi ortak bir fikir olarak gün yüzüne çıkıyor. TOBB tarafından yaptırılan Fen Lisesinin bu yıl tekrar eski yerine geçecek olması nedeniyle, bu yeni binanın TOBB Anadolu Lisesi adı altında tercihli Anadolu lisesi olarak açılması yapılan öneriler arasında yer alıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2506 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS TAVASI
KİLİS TAVASI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı