Kilis Organik Üretim Sahası Olmalı
Reklam

Kilis Organik Üretim Sahası Olmalı

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, Kilis Organik Zeytin Birliğinde Ecocert Denetim ve Belgelendirme Şirketi yetkilileriyle bir toplantı düzenledi.

08 Kasım 2017 - 09:09 - Güncelleme: 08 Kasım 2017 - 09:25

Toplantıya Ecocert Denetim ve Belgelendirme Şirketi yetkilisi Ziraat Yüksek Müh. Özgür Erdoğdu, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Didem  Akkurt, Bahçe Bitkileri Bölümünden Serenay Koçak , Kilis İli Organik Zeytin Birliğinde görevli Ziraat Mühendisi Bahadır Öztürk katıldı.

Toplantıda  organik tarımın önemine parmak basılırken, Ziraat Yüksek Müh. Özgür Erdoğdu toplantıda yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’Ürün, yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmadan yapılan tarım “organik tarım” olarak tanımlanır. Organik (ekolojik) tarım, belirli kural ve gereklilikler çerçevesinde yapılan ve doğayı sömürmeyen sürdürülebilir tarım yöntemi olduğu için Organik tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, ürün kalitesinin de yükselmesine neden olur.”

Şerif Mercimek toplantıda yaptığı konuşmasında, ‘’Kilis tarım potansiyeli çok yüksek olan bir il. Kilis’te  yetişen ürün çeşitliği bol. Bizim öncelikli amacımız Kilis’in bu potansiyelini lehimize kullanarak, verim kalitesi yüksek ürünler yetiştirmek. Amacımız üreticimizi bilinçlendirerek, Kilis’i organik üretim sahasına dönüştürmek. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1272 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti