Reklam

Kilis Sabunu

Zeytinyağının dünya kalitesinde olduğu bir şehir olan Kilis’in, zeytinyağlı sabunu da aynı ünü hak ediyor.

28 Aralık 2017 - 15:41 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 11:27

Bir zeytinyağı cenneti olan Kilis’in eski bahçeli evlerinde sabun pişirilmesi, yaşı yeten birçok Kilisli hemşerimizin anılarında yer alır. Kendine has aromasıyla bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Kilis zeytinyağından eski zamanlardan bu yana sabun üretiliyor.

Kilis’te Sabun Pişirme

Eski Kilis evlerinde varillerde biriken eski zeytinyağlarından sabun yapılırdı. Yeterli miktarda zeytinyağı hazır olduğunda, evlerde sabun pişirme işiyle uğraşan ustalar eve çağırılırdı. Büyük varillerde ustası tarafından pişirilen sabun, daha sonra evlerde bulunan ve mağara denilen az güneş alan odalara yayılır ve damga vurulduktan sonra kurumaya bırakılırdı. Bu sabun pişirme işini seyretmek, çocuklar için hem eğlenceli hem de merak uyandıran bir eylemdi.

Kilis’te Sabunculuk Sektörü İlgi Bekliyor

Zeytinyağı üretiminin yer aldığı diğer illere göre pek fazla sanayileşmeyen sabun sektörü, gelişim potansiyeli yüksek olan bir iş alanı olarak dikkat çekerken, Kilis’in Zeytinyağlı Sabunu özellikle doğal güzellik ürünlerinin bir hayli ilgi gördüğü dünyada Kilis’ten dünyaya ihraç edilebilecek bir ürün olarak önümüzde duruyor.

Doğal ve eski yöntemlerle üretilen Kilis Sabunu büyük bir ekonomik değer olabilir.

Kilis Sabunu Nasıl Yapılır?

Sabun yapmak için öncelikle büyük bir varil alınır, odun ateşi ile altı yakılır. Daha sonra eski veya yeni zeytinyağı içine boşaltılır.

Ustaların bileceği bir oranda kazanın içine kostikli su karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Bu arada ara sıra karıştırılır. Yaklaşık 6-7 saat süreyle kaynayan karışım, sabun kıvamına geldiği zaman, kazanın altı söndürülerek, sergi yerinin yapımına başlanır.

Sergi yeri sıcak sabunun döküleceği yerdir. Sabunun miktarına göre dikdörtgen biçiminde bir yer yapılır ve altına naylon açılır. Daha sonra demir veya tahta çubuklarla dikkatlice dört tarafı çevrilir. Sıcak sabun bu alana teneke teneke dökülür ve soğumuya bırakılır. Sabun donduktan sonra kalıp şeklinde kesilir ve damgalanır.

Faydaları:

Cildi güzelleştirir

Saçları güçlendirir ve parlaklığını arttırır

Cilt hastalıklarına karşı koruyucudur

Antiseptik özelliği sayesinde yüz ve vücut derisindeki sivilce, tahriş, egzama, mantar, sedef, pişik, isilik alerjisi gibi cilt hastalıklarında kanıtlanmış yararları vardır.

Saç dökülmesi, kepek ve baş derisindeki sivilcelerin giderilmesinde kullanılabilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 8470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te 180. Yıl Doğa Yürüyüşü Düzenlendi
Kilis'te 180. Yıl Doğa Yürüyüşü Düzenlendi
Yaşar Aktürk Taziye Evi Törenle Açıldı
Yaşar Aktürk Taziye Evi Törenle Açıldı