Kilis’te 18 Bin Suriyeli Eğitim Görüyor
Reklam

Kilis’te 18 Bin Suriyeli Eğitim Görüyor

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz düzenlediği basın toplantısında, Kilis’teki eğitim durumu hakkında merak edilen bilgiler verdi.

24 Eylül 2016 - 13:43 - Güncelleme: 27 Eylül 2016 - 12:02

Kilis’te 18 bini Suriyeli olmak üzere 50 bin öğrencinin 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında eğitim görmeye başladığını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Kilis’te devlet okul sayısının 155, özel okul sayısının ise 2 olduğunu söyledi.

Alagöz açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Kilis’te 11 anasınıfı, 88 ilkokul, 37 ortaokul ve 14 lise, 1 halk eğitimi ve 1 mesleki eğitim merkezimiz ve bir bilim sanat merkezimiz bulunuyor. Bu okullarımızda öğrenci sayımız, 31 bin 545’dir. Yaklaşık olarak 18 bin tane de Suriyeli misafirlerimiz bulunmaktadır. Toplamda öğrenci sayısı 50 bin civarındadır. Bin 745 öğretmenimizle eğitim vermekteyiz. Kilis özelinde konuşmamız gerekirse Kilis hakikaten ülkemizin en zor noktasında bulunan bir sınır ilidir. Eğitim öğretim alanında da 2015-2016 eğitim öğretim döneminde öğrendiğim kadarıyla kayıp bir eğitim öğretim yılı olarak geçmiştir.”

Öğretmen eksiği Türkiye genelinde var

Alagöz, Kilis’in daha önce eğitim ve öğretimde ciddi başarılar ile dolu olduğundan bahsederek, “İnşaallah bu sene aynı sendromu yaşamayız. Devletimizin alacağı tedbirlerle geçen seneki acı tecrübeleri yaşamayız. Yine Kilis eğitim öğretim alanında inşallah hak ettiği yere 2016-2017 kavuşacaktır diye ekibimizle gece gündüz çalışıyoruz. Okullarımızda bir öğretmen eksiği mevcuttur. Ancak bu Kilis’e özgü bir durum değildir. Türkiye genelinde bir durum vardır. Önümüzdeki ay içerisinde 21 bin öğretmen ataması yapılacak. Valimiz, milletvekillerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı nezihinde girişimlerde bulunarak, Kilis’e bu atamalar döneminde pozitif bir ayrımcılık yapılması için girişimlerde bulundular” dedi.

Eğitimde altyapı sorunumuz yok

Kilis’te eğitim açısından alt yapı sorunu olmadığını savunan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, “İncelediğimizde Kilis Türkiye standartlarının üzerindedir. Türkiye ortalamasında derslik sayısında düşen öğrenci sayısı 34-35’dir. Kilis’te ise 35-30 arasındadır. Bu rakamlar reel bir rakamdır, hayali değildir, istatistiklere göre böyledir. Suriyeli öğrenciler bizim kardeşlerimizdir. Bir alamda vatandaşlarımız veya vatandaşımız olmak üzere içimizde barınan insanlardır ve gerçektir. Ben inanıyorum ki çok kısa sürede biz bu konuda deneyimli olan ülkeyiz, bir anlamda söylüyorum, bunların hepsinin bu okula giden çocuklarımızın özellikle ilkokul ve ana sınıfı, ana okulu çağındaki çocuklarımızın büyük ihtimal ile Şubat ve Mart ayı içerisinde hepsinin kitaptan öğrendiği Türkçe’yle Türkçeyi konuştuğuna şahit olacağına ben inanıyorum. Ama bunun için ne yapacağız hepimiz taşın altına elimizi koyacağız., fedakarlık yapacağız, bunlarında sisteme katılmasını sağlayacağız. Bunların kötü düşünceli kötü emelli kesimlerin hizmetine değildi, gerçekten yaşadığı ülkenin örfünü adetini geleneğini, göreneğini, yaşam kültürünü bilen insanlar olarak, yetişmelerine bir eğitimci olarak, katkı sunmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Karma Eğitim ile ilgili eleştiriler

Suriyeli ve Türk çocukların aynı sınıfta eğitim görmesi konusunda kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Alagöz, “Çok düşük düzeyde olabilir, bunlar bizim bir geçiş dönemimiz, bu yıl ilk defa böyle bir uygulamaya geçiyoruz. Şüphesiz her başlangıçta her yeni bir işte böyle arızalar çıkabilir. Onlarda telefi edilmeyecek şeyler değildir. İnşallah, kısa sürede onları da telefi edeceğiz. Bu eğitimi gerçekleştirmek zorundayız. Ben inanarak söylüyorum, bu eğitimi biz gerçekleştirmek zorundayız. Bir gerçek var, biz bu gerçekle yüzleşiyoruz. Devletimiz böyle bir karar almış, bu kararın herkes tarafından desteklenmesini, katkı sağlanmasını istiyorum” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun
Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun
Kilis Belediyespor, 2-0'dan Maçı Kaybetti
Kilis Belediyespor, 2-0'dan Maçı Kaybetti