Kilis’te Badanacılık Mesleği Yok Oluyor
Reklam

Kilis'te Badanacılık Mesleği Yok Oluyor

Kilis’te, bir zamanların gözde meslekleri arasında yer alan badanacılık, artık kaybolan meslekler arasına girdi.

15 Eylül 2017 - 09:33 - Güncelleme: 15 Eylül 2017 - 09:41

Kilis’te apartman sayısının artmasının ardından, badana yaptıran kişi sayısı her geçen gün azalıyor. Bir zamanların revaçta mesleklerinden olan badanacılık, unutulmaya yüz tuttu. Kilisli Badanacı Hanifi Sever, “1980 yılından önce kentte 50’nin üzerinde badanacı ustası bulunduğunu belirterek, “Şimdi ise sadece badanacılık işini yapan ben varım. 52 senedir bu mesleği yapıyorum. Günlerdir müşteri bile gelmiyor. Neredeyse 25 yıldır bir tane badanacılık mesleğini öğrenmek için çırak gelmediği gibi badanacı ustaları da iş bırakarak farklı mesleklere yöneldi. Artık insanlar, badana yerine boyayı tercih ediyor” diye konuşuyor.

Bu meslek kayboluyor

Bir zamanlar badanacılığın önemli bir meslekler arasında olduğunu ifade eden Hanifi Sever, “Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu mesleğe talep de azaldı. Eskiden eski kerpiç evlere kesme taştan yapılmış evlere gider badana yapardık. Sabah Pazarı’na sabahın erken saatlerinde iş bulmak için geliyorum. Ev ile iş yerlerini badana yaptırmak için gelecek müşteri bekliyorum.

Artık badana yaptıran kalmadı. Badanacılık da kaybolan meslekler arasına girdi. Kilis'te benden başkada badanacı ustası kalmadı” dedi.

BADANANIN FAYDALARI

Her boya gibi kireç de duvarların düzgün ve güzel gözükmesini sağlar. Kireç, duvarlardaki oluşan mikrop ve bakterileri öldürme, haşereleri barındırmama özellikleri ile diğerlerinden ayrılır. Ayrıca hem beyazlatıcı özelliğinin olması hem de evin kokusunu değiştirmesi ve oturulan mekâna ferahlık vermesi onu tercih ettiren diğer sebeplerdendir. Kireç badanalar bilhassa büyük Kilis'te yerini plastik boya ile duvar kâğıtlarına bırakırken. Bunların daha dekoratif olması tercih sebebi oluyor. Ancak plastik esaslı boyalar, bütün odayı resim tuvaline çeviren duvar kâğıtları eve ve sağlığa zarar verse de tercih edilmektedir.

Haber-fotoğraf: Orhan Alpaslan MESTANOĞLU'

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1047 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti