Kilis’te Fıstık Hasadı Başladı
Reklam

Kilis'te Fıstık Hasadı Başladı

Kilis’te 2017 yılının ilk fıstık hasadı başlarken, taze Antep fıstığı 24 TL’den satılıyor.

08 Ağustos 2017 - 09:38 - Güncelleme: 11 Ağustos 2017 - 18:57

Kilisli fıstık üreticisi Mustafa Köseismailoğlu, Kilis’te, 2017 yılının ilk fıstık hasadının yapılmaya başlandığını belirtti. Mustafa Köseismailoğlu yaptığı açıklamada, Dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Antep fıstığındaki rekolte düşüklüğünün üreticiyi üzdüğünü belirterek, fiyatların yüzde yüz artmasının ise yüzleri bir nebze de olsa güldürdüğünü söyledi.

Rekoltede % 80’lik düşüş!

Bölgemizde  yeşil altın olarak da bilinen Antep fıstığı rekoltesinin geçen yıla oranla yüzde 80 oranında düştüğünü ifade eden Köseismailoğlu, “Geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüz artış gösteren taze fıstık fiyatları ise bu yıl cep yakıyor. Fıstık halinde geçen yıl 8-9 lirası  alınan yaş boz fıstık bu yıl 14-15 liradan, geçen yıl 15 liradan alınan kırmızı ben fıstık ise bu yıl 25 liradan, geçen yıl 19 liradan alınan kuru kavlak fıstık bu yıl 40 liradan, geçen yıl 15 liradan alınan kırmızı kabuklu kuru fıstık ise bu yıl 30 liradan satılıyor” diye konuştu.

Fıstık hasadı erken saatlerde başlıyor

Fıstığın yolculuğu, çiftçinin sabahın erken saatlerinde tarlasına gitmesiyle başlar. Ağaçların altlarına şalların serilmesi ile devam eder. Ardından ağaçların üstlerine çıkan işçiler, fıstık salkımlarını kırarak yere atar. Şallarda biriken fıstıklar ardından çuvallara ve römorköre doldurularak, salkımlarından ayrıştırılmak için ayrıştırma tesisine götürülür.  Salkım ve yapraklarından ayrılan fıstık ardından halin yolunu tutarken, fıstığını satmak istemeyen üreticiler ise kavlatma yaparak fıstıklarını kurutmaya bırakır. 30-35 derece sıcaklıkta 2 ya da 3 gün sergi alanlarında kurutulan fıstıklar, sahiplerine teslim edilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1217 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı