Kilis’te Hamam Kültürü Yok Oluyor
Reklam

Kilis'te Hamam Kültürü Yok Oluyor

Kilis’te belli başlı tarihi hamamların kapalı olması sebebiyle, halk arasında eskiden bir hayli popüler olan hamam kültürünün yok olmaya yüz tuttuğu gözleniyor.

04 Mart 2017 - 13:41 - Güncelleme: 07 Mart 2017 - 14:20

Kilis’te sadece ikisi faaliyette olan 5 eski tarihi hamam bulunuyor. Eski Hamam şu an için restoran olarak hizmet verirken, Paşa Hamamı ve Tuğlu Hamamı ise uzun yıllardan bu yana hizmet vermiyor. Hatta Tuğlu Hamamının harebeleşmeye başladığını söylemek pek de yalan olmaz. Şehirde faaliyet gösteren hamamlar ise Hoca Hamamı ve Çukur Hamam olarak bilinen Hasanbey Hamamı.

Hamamların işletim maliyetleri yüksek

Kilislilerin bir zamanlar vazgeçemedikleri hamamların son yıllarda işletim maliyetlerinin bazı sebeblerden ötürü yükselmesi, bazı tarihi hamamların kapatılmasına sebep olarak gösteriliyor. Eskiden üzüm tortu denilen beyaz üzümün suyunun sıkıldıktan sonra geriye kalan posasının kurutularak yakıldığı hamamlarda, yakıt giderleri karşılanabilir düzeydeydi. Ancak Kilis’te üzüm tortunun hamamlarda yakıt olarak kullanılmaması beraberinde maliyetlerin de yükselmesine neden oldu. Giderlerin yüksek olması işletmecileri adeta hamamlardan uzak tutuyor diyebiliriz.

Kilisliler Hamamı unutuyor

Eğlenceli ve yemekli gelin hamamlarının yapıldığı, dini bayramlar öncesinde yüzlerce kişiye hizmet veren Kilis’in tarihi hamamlar eski günlerini ararken, halkın da zaman içinde bu kültürden uzaklaşmaya başladığı dikkat çekiyor. Artık Kilis halkının eski sıklıkta hamamlara gitmedikleri dikkat çekerken, halen vatandaşlara hizmet vermeye devam eden iki tarihi hamam bu kültürü ayakta tutmak için zamana direniyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 5810 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu