Kilis’te "Kadına Yönelik Şiddete Son" Yürüyüşü

Kilis'te "Kadına Yönelik Şiddete Son" Yürüyüşü

Kilis Belediyesi ve Rehberlik Eğitim Toplumsal Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği (RET YKD) işbirliğiyle “Kadına Yönelik Şiddete Son Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

05 Aralık 2018 - 12:39 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 13:19

Turuncu atkılarla ve “Dünyayı Turuncuya Boya” pankartı ile birlikte turuncu şemsiyelerle süslenen Arasa Çarşısından yürüyüşlerine başlayan kadınlar, yürüyüş sonunda geldikleri Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması da yaptılar.

Kilis Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Elmas Sağlam, “Gün geçmiyor ki gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında ve diğer tüm iletişim araçlarında, kadınlara yönelik tacizden, istismardan, eziyetten, psikolojik baskıdan, hakaretten tutun da, tekme tokada hatta öldürmeye varan bir şiddet davranışının haberine rastlamayalım. Kişinin, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel her türlü tutum ve davranış ŞİDDETTİR. Kadına yönelik şiddet bir suçtur ve insan hakları ihlalidir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Kilis’te 5 yıl içerisinde 14 adet açılan Kadın Meslek Zenginleştirme Merkezlerinde sayısını hatırlayamayacağımız kadar kadınımızı meslek sahibi yaptık. Böylece ev ekonomisine katkı sağlamış oldular. Ayrıca bu merkezlerimizde tüm bayanlarımız sokak sokak gezerek ihtiyaç sahiplerini tespit ettiler. Çalınmadık kapı bırakmadılar. Kiminin evine yemek verildi her gün, kiminin evi temizlendi, kimine ise kıyafet yardımı yapıldı. Ama görüyoruz ki medyada başlatılan konaklarımızı karalama kampanyası ve atılan iftiralar çok yersiz ve acımasızca yapılan psikolojik bir şiddettir. Yapılan bu karalama kampanyasını şiddetle kınıyorum. Biz kadınlar çocuklarımızı bilinçli ve duyarlı yetiştirirsek, kadına şiddeti azaltabiliriz. Kız-erkek çocuk cinsiyet ayrımı yapmadan yetiştirmeliyiz ve unutmayalım ki ilk eğitim ailede başlar. Kadına şiddete hayır demeye gerek kalmayacak bir dünyada yaşamak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te İncir Sezonu Kapanmadı
Kilis’te İncir Sezonu Kapanmadı
Sabah Pazarı Böyle mi Kalacak?
Sabah Pazarı Böyle mi Kalacak?