Kilis’te Kalaycılık Devam Ediyor
Reklam

Kilis’te Kalaycılık Devam Ediyor

Artık yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasında yerini alan Kalaycılık, Kilis’te bazı ustalar tarafından halen sürdürülüyor.

12 Ekim 2016 - 15:56 - Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 13:38

Bir zamanlar evlerde kullanılan tabaklardan, kaşıklara, tencerelerden tavalara kadar birçok mutfak eşyasının bakır olması nedeniyle bir hayli popüler ve yaygın bir meslek olan Kalaycılık, şimdilerde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda usta tarafından devam ettiriliyor.

Hergün iş olmuyor

Bakır kapları kalaylarken kendisini görüntülediğimiz ustamız her zaman iş olmadığını vurgularken, çoğu evde artık bakır kapların kullanılmadığını dile getiriyor. Kalaylanan bir bakır kabın kullanıma göre 6 ay veya 1 sene gibi bir zaman dayandığı dile getiren Kalaycı ustamız, Kilis’te bu mesleği devam ettiren ustanın pek az olduğunu vurguluyor.

Kalaylama nasıl yapılır?

Bakır kalaylama işlemi genel olarak bakır kapların iç yüzeylerine yapılırken, bazı kapların da hem iç hem de dış yüzeylerine uygulanır. Belirli zaman aralığında bakır kaplar kalaylanmaz ise, bu kaplardan yemek yiyen kişilerde zehirlenmeye neden olabilir.

1-Ateşte temizleme

Bakır kaplar kalaylanmadan önce hızlı ve yüksek bir ateş üzerinde iyice ısıtılır. Bu kabır kabı temizlemek için yapılır.

2-Düzeltme

Kalaylama yapılacak olan bakır kapta eğrilikler ve göçmeler meydana gelmiş ise, bu arızalar çekiçle usta tarafından düzeltilir.

3-Kalaylama

Yüksek ateş altında bakır kap iyice ısıtılır. Daha sonra Kalay tozu kabın içerisine serpilir. Bu işlem bakır eşya ateş üzerinde iken yapılır. Kalay tozu atıldıktan sonra, kalayın kabın üzerine eşit dağıtılması için büyük bir parça pamuk ile sıvanır. Bu işlem usta gerek gördüğü kadar devam eder. Rengi iyice dönen bakır kap daha sonra suya batırılarak yıkanır ve sonra dinlenmeye bırakılır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 5909 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı