Kilis’te Paşa Hamamı Restore Ediliyor
Reklam

Kilis'te Paşa Hamamı Restore Ediliyor

2008 yılından bu yana kapalı olan Tarihi Paşa Hamamı, 97 yıldır hamamın kiracıları olan Özyardımcı ailesi tarafından restore edilmeye başlandı.

21 Kasım 2017 - 12:04 - Güncelleme: 21 Kasım 2017 - 17:08

Restorasyon çalışmalarının halen devam ettiği Tarihi Paşa Hamamında, özellikle hamamın iç bölümünde işçilerin hummalı bir çalışma yürüttükleri gözlenirken, hamamın kubbelerinde de tamir ve yenileme işlerinin devam ettiği dikkat çekiyor. Kilis’in en eski hamamlarından biri olan ve merkezi çarşıda olması nedeniyle her zaman Kilis’te popüler bir hamam olan Tarihi Paşa Hamamı, projesine sadık kalınarak restore ediliyor.

Paşa Hamamının 97 yıldır kiracısıyız

Tarihi Paşa Hamamı restorasyonu ile ilgili bir röportaj veren Mustafa Özyardımcı, bir asra yakın zamandır Tarihi Paşa Hamamının kiracısı olduklarını dile getirerek, “97 yıldan bu yana babam Mahmut Özyardımcı’nın kirasındadır. Vakıfların da bütçesi elverişli olmadığı için restorasyon masrafları Hamamcı Mahmut lakaplı Mahmut Özyardımcı tarafından üstlenilmiş durumdadır.    

Öğrenciler bedava yıkanırlardı

Babama babasından iştirak etmesi nedeniyle manevi değeri çok büyüktür. Kültürel ve tarihi değeri var. Hamam hayrı bol olan bir şeydir. Babamların zamanında Kız Yetiştirme Yurdu, Kur’an Kursu, Öğretmen Okulunun talebeleri, 20-25 sene Paşa Hamamında bedava yıkanmışlardır. Onun da hayrı herkese yeterli bir hayırdır” diye konuştu.

Tarihi Paşa Hamamı restorasyonunun ne zaman biteceği noktasında henüz belirli bir tarih olmadığını vurgulayan Mustafa Özyardımcı, restorasyon çalışmalarının proje bazında devam ettiğini sözlerine ekledi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2145 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı