Kilis’te Pekmezcilik

Kilis'te Pekmezcilik

Gün pekmezi üretiminin yerel bazda seyrettiği Kilis’te, Türkiye’nin farklı illerine satışı yapılan nadide ürünlerden biri olan Katı Üzüm Pekmezi, teknolojinin gelişmesine karşın halen "külek" denilen doğal tahta kaplarla paketlenip satılıyor.

27 Aralık 2017 - 14:21 - Güncelleme: 28 Aralık 2017 - 11:04

Kilis’te dededen toruna geçen bir meslek olan pekmezcilik, kuru üzüm üretiminin azalması ile birlikte bir nebze kan kaybetse de; bu mesleği yıllardır devam ettiren bazı firmalar halen üretimlerine devam ediyorlar.

Pekmezcilik desteklenmeli

Özellikle kış aylarında hareketlenen bu sektör bir zamanlar Kilis ekonomisinin önemli sac ayaklarından biri olarak dikkat çekiyordu. Kilis’in nadide kuru üzümlerinden harmanlanarak üretilen bu pekmez ile Kilis’in adını tüm Türkiye'ye duyurduğunu ifade etmek pek de yanlış olmaz. Özellikle kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmez tadı olan pekmez, başta kansızlık olmak üzere birçok hastalığa şifa olurken, doğal olarak üretilen ve organik kaplarda muhafaza edilen Katı Külek Pekmezi’nin Kilis’te varlığını sürdürmesi için desteğe ihtiyacı olduğu görülüyor.

Özellikle kuru üzüm temininde zorlanan üreticilerin, son yıllarda üzüm ihtiyaçlarını Türkiye’nin farklı illerinden karşılamak zorunda kaldığı dikkate alındığında, Kilis’te pekmezcilik sektörünün gelişiminin bağcılığın desteklenmesi ile doğru orantılı olduğu ortaya çıkıyor.

Son yıllarda peş peşe yaşanan kuraklıklar üzüm üreticisine ciddi darbeler vururken, Kilis’te pekmezciliğin gerilemesinde, birçok üreticinin üzümlerini kurutmadan yaş olarak satması geliyor. Üzümden istediği parayı kazanamayan Kilisli üreticiler, masraflarını çıkarabilmek adına ve üretim maliyetlerini düşürmek adına üzümlerini kurutmuyorlar. Son yıllarda Kilis’in üzüm bağı varlığının da azaldığı dikkate alındığında, pekmezcilik gibi gelişmeye müsait olan bir sektörün varlığını sürdürmesi için ciddi bir desteğe ve atılıma ihtiyaç duyduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Kilis pekmezde bir marka olabilir

Bütün dünyanın organik ürünlere olan talebinin arttığı günümüzde, Kilis gibi birçok ürünü organik şekilde üretilen bir şehrin bu büyük pastadan pay sahibi olamaması için hiçbir neden yok gibi gözüküyor. Yani gerekli adımların atılması ile birlikte Kilis, sadece pekmez ile değil birçok ürünü ile Türkiye’nin doğal ve organik ürün pazarı haline dönüşebilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NBA'de Dün Gece 3 Maç Oynandı.
NBA'de Dün Gece 3 Maç Oynandı.
Formula 1'de Sıradaki Durak ABD
Formula 1'de Sıradaki Durak ABD