Kilis’te Rumi (Urumu) Üzümler Olgunlaştı

Kilis'te Rumi (Urumu) Üzümler Olgunlaştı

Kilis’te Horoz Karası üzümlerden sonra, halk arasında ‘Urumu’ olarak adlandırılan Rumi üzümler de olgunlaşmaya başladı.

27 Ağustos 2019 - 15:31 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 10:50

Bir zamanlar Kilis halkının ciddi gelir kaynaklarından biri olan Rumi üzümler olgunlaşmaya başladı. Horoz Karası üzümlerin ardından olgunlaşmaya başlayan Rumi üzümler için hasat zamanı gelirken, üreticilerin eskiden daha çok kurutarak satmayı tercih ettikleri urumu üzümler, şimdilerde daha çok yaş olarak satılıyor. Bu yıl Kilis’te Rumi üzümler yaş olarak 1.25 TL’ye alıcı buluyor.

Bakarsan bağ bakmazsan…

Üzümün vatandaş için geçim kaynağı olma özelliğini kaybetmeye başladığı günden bu yana birçok üzüm bağı sökülmesine karşın halen Kilis’te ciddi miktarda üzüm bağı bulunuyor. Ancak birçok üzüm bağının bakımsız olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Hatta hafta sonu yaban arazide bulunan üzüm bağlarında çok fazla bir hareketlilik görülmemesi, Kilis halkının üzüm bağlarına karşı olan alakalarını kaybettiklerinin en önemli göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sergi seren kalmadı

Kuru üzümün üreticiye ciddi paralar kazandırdığı günlerin tarihe karışmasının ardından, ellerinde üzüm bağı bulunan Kilisli üreticiler, maliyet ve harcamalarını düşürmek için her yolu deniyor. Buna üzümün yaş olarak satılmasının daha çok tercih edilmesini de ekleyebiliriz. Ciddi iş gücü   gerektiren sergi serme ve toplama işlerinin maliyetinden kurtulmak isteyen üreticiler, üzümlerini traktöre yükleyip yaş olarak satmayı daha çok tercih ediyorlar. Sergi zamanı ailecek günlerce üzüm bağlarında yatan, sergi seren Kilisliler, bugün bu alışkanlıklarını çoktan terk etmiş görünüyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3127 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?