Kilis’te Salkım Güvesi ve Kurşuni Küfe Karşı İlaçlama...
Reklam

Kilis'te Salkım Güvesi ve Kurşuni Küfe Karşı İlaçlama Uyarısı

İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, Kilisli üzüm üreticilerini salkım güvesi zararlısına ve kurşuni küfe karşı uyararak, zamanına ilaçlama yapmalarını hatırlattı.

07 Ağustos 2019 - 14:06 - Güncelleme: 08 Ağustos 2019 - 17:37

Kilisli üreticiler arasında eski deyimle “Koruğa şire seyrettiği” zaman salkım güvesine karşı ilaçlama yapılırken, hem siyah hem de beyaz üzümün yumuşamaya başladığı dönemde bu zararlılara karşı ilaçlama yapılması önerisinde bulunuluyor.

Kilis’in üzüm bağlarında koruk ve özellikle olgunlaşma döneminde ekonomik zararlara yol açan salkım güvesi larvalarının üzüm danesinin içinde beslendiğini belirten Kadıoğlu, “Bu beslenme bir dane içinde olmayıp, birden fazla danede larvanın yer değiştirmesiyle olur.  Olgun danede beslenmede yer değiştirme daha sık olduğundan bir larvanın zarar verdiği dane sayısı bu devrede daha fazladır. Ayrıca olgun danelerden akan şekerli su saprofit mantarların çoğalmasına ve küfe neden olur, meydana gelen zarar kolaylıkla görülür ve ciddi ekonomik zarara neden olmaktadır. Yöremizde üzümlerde ben düşme ( üzüm danelerinin olgunlaşmaya başladığı dönem, halk arasında balata olarak tabir edilen) dönemde salkım güvesi ve kurşuni küfe karşı koruyucu bir ilaçlama yapmak ekonomik yönden önem arz etmektedir” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 803 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Çocuk Meclisi Kuruldu
Kilis’te Çocuk Meclisi Kuruldu
Kilis Kızılay Şube Başkanlığı Hizmet Binası Açıldı
Kilis Kızılay Şube Başkanlığı Hizmet Binası Açıldı