Kilis’te Şamı Dut Çıktı
Reklam

Kilis'te Şamı Dut Çıktı

Ekşisinin ağız içi yaralarına iyi geldiği söylenen “Şamı Dut”un mevsimi geldi. Yavaş yavaş satılmaya başlanan Şamı Dutun bu yıl kilosu 17 TL’ye satılıyor.

21 Haziran 2019 - 14:10 - Güncelleme: 22 Haziran 2019 - 12:40

Kilis’in özellikle sebze yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde sıklıkla bulunan, hatta bazı eski Kilis evlerinin bahçelerinde bile yetiştirilen Şamı Dutun hasat mevsimi geldi. Toplanması ve korunması bir hayli zor olan Şamı Dut, bu sene Kilis’te 17 TL’den satışa sunulmaya başlandı. Sıcaktan hemen etkilenen şamı dutun özellikle soğukta muhafaza edilmesi gerekiyor.

Her yeriniz kırmızı olur

Kilis halkı arasında bir hayli seveni olan bu meyveyi ağacında toplamak öyle göründüğü kadar kolay oluyor. Çünkü elleriniz ve değdiği yeri kıpkırmızı bir renge boyayan bu meyvenin bıraktığı leke de pek kolay çıkmıyor. Güzel görüntüsü ve farklı tadı ile damakta farklı bir lezzet bırakan şamı dutu, eskiden Kilis’te aileler birbirlerine ikram ederlermiş. Bahçesinde Şamı Dut ağacı olan aile, kendi ihtiyacı dışında komşularına ağaçtan meyve toplamasına izin verirlerdi.

Şamı Dutun Faydaları

Halk arasında kansızlık ve ağız yaralarının tedavisinde doğal bir ilaç olarak bilinen şamı dutun, şurubu ve reçeli yapılırken, dondurma sektöründe de kullanılıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversitede Siyah Kuşak Judo 1. ve 2. Dan Kursu Başladı
Üniversitede Siyah Kuşak Judo 1. ve 2. Dan Kursu Başladı
Yerel Basından Ortak Deklarasyon
Yerel Basından Ortak Deklarasyon