Kilis’te Sezonun İlk Üzüm Sucukları Çangallarda!

Kilis'te Sezonun İlk Üzüm Sucukları Çangallarda!

Bir hayli zahmetli bir yapım aşamasından geçen bu yılın ilk üzüm sucukları piyasaya çıktı.

14 Eylül 2019 - 14:38 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 10:57

Üzüm suyunun birçok işlemden geçirilerek elde edilen bir karışıma (Kilis’te buna hapsa denir) iplere saplanıp çangallara dizilmiş cevizlerin batırılması ile üretilen üzüm sucukları satışa çıktı. Kilis’te bu yıl üzüm sucuğunun kilosu 45 TL’den satışa çıktı. Satılan işyerine ve sucuğun kalitesine göre fiyat da değişebiliyor.

Kış aylarının en güzel tatlısı

Zahmetli bir üretim aşamasından geçtikten sonra hazır hale gelen üzüm sucuğu eskiden Kilis’te hemen hemen her evde yapılırdı. Günümüzde ise apartman hayatının giderek yaygınlaşması ile birlikte, üzüm sucuğu yapımının da düştüğü gözleniyor. Çünkü üzüm sucuğu yapımında geniş bir alana ve birçok araç gerece ihtiyaç duyuluyor.  

Bugünlerde birçok kişi üzüm sucuğunu hazır almayı tercih ederken, halen bahçeli eski Kilis evlerinde oturan veya imkanı olan Kilisli vatandaşların kendi yiyecekleri üzüm sucuklarını hazır almak yerine kendileri yapmayı tercih ettiği dikkatlerden kaçmıyor.

Özellikle soğuk kış aylarında tüketilen ve çocukların çok sevdiği üzüm sucuğu, doğal ve enerji veren bir yiyecek olması itibariyle halen yoğun talep görmeye devam ediyor.

Kilisli baharatçılar üzüm sucuğunun ana satış merkezleri haline dönüşürken, ev yapımı sucuk üretip satan kişiler de, piyasadaki talebe cevap vermeye çalışıyorlar.  

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2781 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?