Kilis’te Su ve Emlak Borçları İle İlgili Açıklama
Reklam

Kilis'te Su ve Emlak Borçları İle İlgili Açıklama

Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, emlak vergilerinin ertelenmesi, su fiyatlarında indirime gidilmesi ve borç faizlerinin silinmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

13 Mart 2018 - 17:15 - Güncelleme: 13 Mart 2018 - 17:23

Başkan Kara açıklamasında şunları söyledi: “Belediye Meclisimizin MHP’li üyeleri tarafından, emlak vergisi borçlarının ertelenmesi, su fiyatlarında %20 indirime gidilmesi ve su borcu olan abonelerin gecikme faizlerinin silinmesi ile ilgili Belediye Meclis Başkanlığı’na teklif verilmiştir.

İlimizde uygulanan su tarife fiyatları, 2014 yılında 1,85 TL/m3’tü.  2016 yılında ise, tüketimdeki artışın önüne geçmek, suyu dikkatli kullanan aboneleri ödüllendirmek ve fazla su tüketimi yapanları suyu daha dikkatli kullanma noktasına getirmek amacıyla kademeli tarifeye geçilmiştir. İlk kademe fiyatı ise 1,50 TL/m3 olarak belirlenmiş, suyu dikkatli kullananlara geçmişe nazaran daha uygun fiyata su kullanma imkânı sunulmuştur. Yine bu yıl ocak meclisinde, su fiyatlarının artışı gündeme gelmiştir. Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda su fiyatlarına yüzde 25 oranında artış uygulanması kararlaştırılmasına rağmen Meclis toplantısı esnasında şahsım tarafından artış yapılmasına karşı çıkılmış ve bu sayede artış kararı alınmamıştır.

Su faiz borçlarına ilişkin olarak ise, TBMM tarafından 2011, 2014, 2016 ve 2017 yıllarında olmak üzere 4 kez yapılandırma kanunları çıkarılmıştır. Borçlarını yapılandıran vatandaşlarımız, anapara ve enflasyon farkı oranında bir fark ödemek suretiyle, gecikme faizlerini sildirme imkânı bulmuştur. Belediyemizin su faiz alacağı bugün itibariyle 1.655.020,80 TL’dir. Belediye meclisimizin tahakkuk etmiş herhangi bir kamusal alacağı silme veya erteleme veya indirim uygulama gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu yetki sadece ve sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndedir. Böyle bir silme kararı alınması halinde, Sayıştay Kanunu uyarınca kamu zararı sayılacak ve sebep olanlardan bu para tahsil edilecektir. Ayrıca sebep olanlar hakkında yargılama da yapılacaktır. Emlak vergisi ve diğer vergi alacakları ise geçtiğimiz ay, TBMM’nin verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmiştir. 31 Aralık 2017 tarihi öncesine ait vergi ve SGK borçlarının son ödeme tarihi, 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiştir.

Ülke olarak böylesine hassas günlerden geçerken, siyasi tartışma konusu yapılmaması gereken, hukuken uygulanması mümkün olmayan bir talebin kamuoyu gündemine getirilmesi ve bu talep üzerinden şahsım ve partimin zor durumda bırakılmaya çalışılmasını üzüntüyle karşılıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2814 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret