Kilis’te Susuz Kış!

Kilis'te Susuz Kış!

Tarih 17 Kasım 2017, hava sıcaklığı 21 °C, gökyüzü masmavi ve şehirdeki kuyular şimdiden kurumaya başladı.

17 Kasım 2017 - 11:50 - Güncelleme: 19 Kasım 2017 - 13:28

Kuraklık noktasında “Susuz Yaz” filmini aratmayacak derecede bir trajedi yaşayan Kilis’te takvimler Kasım ayını göstermesine karşın, halen hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyretmeye devam ederken, halkın yağmur beklentisi hep suya düşüyor. Hafta başından bu yana adeta bahar günlerini aratmayacak şekilde 20-22 °C seviyelerine kadar çıkan hava sıcaklıkları, vatandaşa ceket çıkarttırıyor.    

Kuyular kurumaya başladı

Kilis’in su ihtiyacının karşılandığı Seve Barajında su seviyesi uzun zamandır kritik düzeyde seyretmeye devam ederken, şimdi de şehrin bazı bölgelerindeki kuyularda da kuruma baş gösterdiği haberleri geliyor. Apartmanda kuyularının kuruduğunu dile getiren bir vatandaşımız, şehir suyunun da zaman zaman kesildiğini ve düzensiz aktığını ifade ederek, susuzluğun baş gösterdiği Kilis’te “İşimiz Allah!a kaldı” tabirini kullanıyor.

Kuraklık Kilis’i tüketiyor    

Nüfusuna Suriyelilerin dahil olması ile birlikte yıllık su tüketimi bir anda iki katına çıkan Kilis’te, şehrin artan su ihtiyacına acil çözümler getirilmesinde geç kalınması ile birlikte su kaynakları giderek tükeniyor. Şehrin su ihtiyacına çözüm niteliğindeki Afrın Barajında kaybedilen yıllar ve bu yıllarda devam eden kuraklık ve yetersiz yağış, Kilis’in su rezervlerinin kurumasına neden oluyor. Kilis’te evlerde ve apartmanlarda su ihtiyacının karşılandığı kuyularda başlayan bu kurumaların artması, şehrin ciddi anlamda bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.     

Tarımsal üretimi de vuruyor

Susuzluk bir tarım şehri olan Kilis’te tarımsal üretimi de olumsuz yönde etkilerken, zeytin rekoltesinde bu yıl yaşanan ciddi düşüşü, üreticiler susuzluğa bağlıyorlar.   

Meteorolojinin Kilis için yaptığı tahminlerde önümüzdeki Salı günü yağış gösterirken, Kilisliler bol ve bereketli yağmurlar için dua ediyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1708 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları ( 14 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları ( 14 Temmuz 2020)
Kilis’te İlçe Kaymakamları Değişti
Kilis’te İlçe Kaymakamları Değişti