Kilis’te Tarihi Konak’ta Katı’ Sanatı Kursu
Reklam

Kilis'te Tarihi Konak'ta Katı' Sanatı Kursu

Kilis'te restorasyon çalışmaları ile yeni bir görünüme kavuşan Mahmut İslambey Konağında Sinan Kanmaz tarafından Katı' sanatı kursu veriliyor.

23 Kasım 2017 - 15:46 - Güncelleme: 24 Kasım 2017 - 10:26

Katı' sanatçısı Sinan Kanmaz tarafından bir ay önce başlatılan Katı' Sanatı kursu, 14 kursiyerin katılımı ile Kilis Mahmut İslambey Konağında devam ediyor. Kursa katılan kursiyerler, el kesim becerilerini geliştirmek için temel desen formları üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Tarihi Mahmut İslambey Konağında Sinan Kanmaz'ın Katı' sanatı kursuna katılan kursiyerler, yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatının günümüzdeki temsilcileri olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar

Kilis bu sanatın “Baş Şehri” olabilir

Kaybolmaya yüz tutmuş bir sanat olan Katı' (kağıt oymacılığı) sanatını gelecek nesillere aktarmak ve bu kültürel mirası yaşatmak anacıyla Kilis'te böyle kurs başlattığını ifade eden Katı’ Sanatı Ustası Sinan Kanmaz, “Hayalim Kilis'i Katı' sanatının başkenti haline getirmek. Beş yıldır üniversitede sürdürdüğüm kurslara, halk eğitim merkezindeki kurslar da eklenince bu sanata ilgi duyan insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Halkımızın kaybolmaya yüz tutmuş bu sanata karşı olan yoğun ilgisi bizleri çok sevindiriyor. Kilis’in, kültürel ve sanatsal etkinliklerin daha fazla olduğu bir il haline dönüşmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Katı’ Sanatı kursuna katılımların devam ettiğini ifade eden Kanmaz, kursa başvurmak isteyen vatandaşların direkt olarak Mahmut İslambey Konağı gelmelerinin yeterli olacağını dile getirdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2488 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret