Kilis’te Verem Haftası Etkinlikleri Yapılıyor
Reklam

Kilis’te Verem Haftası Etkinlikleri Yapılıyor

Kilis’te 01-07 Ocak 70. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle eğitim ve bilgilendirme alanında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

04 Ocak 2017 - 16:05 - Güncelleme: 07 Ocak 2017 - 10:08

İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani, bu yıl 01-07 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “70. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası” nda Kilis’te halka, sivil toplum kuruluşlarına, öğrencilere ve sağlık çalışanlarına yönelik Verem Savaş Dispanserinde görev yapan personeller tarafından etkinlikler düzenleneceğini belirterek, Tüberküloz Hastalığı hakkında bilgilendirme yapılacağını ifade etti.

Ölüme yol açan 10 nedenden biri Verem!

Tüberküloz (Verem) hastalığı hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler veren Dr. Happani, konu ile ilgili şunları ifade etti: “Tüberküloz (Verem) halen dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri verem mikrobu ile enfektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2016 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler (insidans ve mortalite hızları) düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir. Rapora göre Dünya genelinde 2015 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz (TB) hastası ortaya çıkmıştır. Yeni TB olgularının %60’ı 6 ülkede bulunmaktadır: Hindistan, Endonezya, Çin, Nijerya, Pakistan ve Güney Afrika. Tüberküloz, 2015’te dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir. Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir.

2015’te hasta sayısı 12 bin!

Türkiye’de yeni tespit edilen verem hastası sayısı her yıl ortalama %6-7 oranında azalmaktadır. 2015 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam TB vaka sayısı 12.772’dir. 2015 yılı TB hastalarının %92’si (11.803 kişi) yeni TB olgusu, %8’i (969 kişi) önceden tedavi görmüş olgulardır.

Verem hastalığının genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama vardır. Akciğer Tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı şikayetleri görülmektedir. İki- üç haftadan uzun süren öksürükte verem hastalığından şüphelenmek gerekir. Bu yakınmaların başka hastalıklarda da rastlanabilmesi nedeniyle, bu tür şikayetleri olanların aile hekimlerine ya da en yakın Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Birimi’ ne müracaat etmesi gerekmektedir.

Verem hastalığının kesin tanısı, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi ile konur. Hastanın semptomları ve röntgen bulguları hastalıktan şüphelenmeyi sağlar. Akciğer Veremi akciğer röntgen filminde bazı belirgin değişikliklere yol açar.

Tedavi süresi 6-8 ay

Tüberküloz hastalarının teşhis ve tedavisi Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Dispanseri Birimlerinde yapılmaktadır. Verem hastalığının tedavisinde, ortalama 6-8 aylık bir tedavi süresi ile %95-99 iyileşme sağlanmaktadır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkmaktadır. Verem tedavisinde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem arz etmektedir. Çünkü tedavinin yarım bırakılmasıyla hastalar etrafa basil yaymaya devam edeceklerdir. Tedavi süresinde ilaçların eksik ya da düzensiz kullanılması nedeniyle hastalık iyileşmeyecek aksine kullanılan ilaçlara direnç geliştirilebilecektir. Bu durumda hastalığın tedavisinde daha fazla ilaç kullanmak gerekecek ve tedavi süresi iki yıla kadar uzayabilecektir. Ülkemizde Verem Hastalığı teşhis ve tedavisi ücretsiz yapılmaktadır.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1854 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret